Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Europa

WŁOCHY - PIEMONT

 • Włochy

Opis

04.09 – 10.09.2023

Piemont to kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Jej nazwa pochodzi od określenia „ad pededs montorium”, czyli „pod stopami gór”. Piemont jest niezwykle różnorodny pod względem geograficznym, rozciaga się od morza aż do gór, poprzez wzgórza i równiny pokryte jeziorami, jak m.in. Lago Maggiore na pograniczu z Lombardią, przecina go majestatyczny Pad, przepływający przez Turyn. Piemont to również mieszanka różnych nacji. Niemal całe dzielnice Turynu zdominowane są przez przybyszów z Afryki Północnej, Chin, Peru… Zróżnicowany Piemont bazuje nie tylko na przemyśle, ale również na rolnictwie. Ziemia wydaje tu drogocenne trufle (tartufo), orzechy laskowe, ryż, czy szparagi. Na południu Piemontu bardzo dobrze rozwinięta jest enoturystyka. Miłośnicy wszelkich piemonckich trunków mają okazję do odwiedzenia licznych winnic, zrobienia zakupów i przy okazji zwiedzenia pięknych, dobrze zachowanych starych miasteczek. Jest to główny region enogastronomiczny Włoch. To właśnie tutaj narodziła się światowa organizacja non-profit Slow Food, założona w Barolo, odbywają się też tutaj Międzynarodowe Targi Białej Trufli w Albie. Urozmaicone ukształtowanie terenu oraz liczne historyczne i dobrze zachowane miasteczka sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje zabytkowych zamków, pałaców, kościołów oraz pięknych ogrodów i widoków, a także ciekawych tras spacerowych.

GŁÓWNE ATRAKCJE

 • NA TRUFLOWYM SZLAKU
 • KRAINA PIEMONCKICH WIN
 • WINA BAROLO
 • REGIONALNE SERY 
 • TURYN I MEDIOLAN

Terminy

Czas trwania wyprawy 7 dni
Dostępne terminy wypraw

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Podany program jest przykładowym zawierającym kompletne świadczenia oraz opiekę pilota. Z przyjemnością dostosujemy program do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

1490 EUR + 1590 PLN + bilet lotniczy

Uwagi

CENA I UWAGI DO WYJAZDU

 • cena pakietu: 1490 EUR + 1590 PLN + przelot 
 • dopłata do jedynki: 390 EUR 
 • wylot z Warszawy 
 • grupa min. 16 os.
 • bilet pilota dzielony na uczestników

CENA  OBEJMUJE

 • zakwaterowanie w hotelu 3*, 4* w pokojach 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 390 EUR/os.
 • transfery autokarem
 • śniadania według programu
 • obiady i kolacje złożone z lokalnych produktów według programu
 • opiekę lokalnych przewodników
 • napoje do posiłków: kieliszek wina, woda, kawa
 • degustację lokalnych produktów według programu
 • degustację win
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ujętych w programie
 • zajęcia z poszukiwania trufli
 • opiekę licencjonowanego polskojęzycznego pilota
 • ubezpieczenie KL, NNW obejmujące choroby przewlekłe oraz ubezpieczenie bagażu 

CENA NIE OBEJMUJE

 • przelot na trasie Warszawa – Bergamo –  Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi – koszt ok 1200 PLN/os. Cena biletu będzie podawana w momencie zgłaszania się uczestnika i zakładania indywidualnej rezerwacji lotniczej.
 • innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Cena skalkulowana dla grupy min. 20 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – BERGAMO – MEDIOLAN (K)
Przylot do Bergamo, transfer do Mediolanu i zwiedzanie miasta – finansowej stolicy Włoch. Zobaczymy m.in. słynny teatr operowy La Scala, kościół Santa Maria della Grazie, Bazylikę św. Ambrożego i św. Wawrzyńca, Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Albie.

2 dzień

„POLOWANIE” NA TRUFLE – ALBA (Ś, O, K)
Śniadanie. Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od „polowania” na trufle. Udamy się wraz z przewodnikiem i jego psem na zajęcia poszukiwanie trufli w okolicznych lasach Alby, mając nadzieję, że dopisze nam szczęście… (sezon na trufle przypada w październiku) Następnie odwiedzimy „fabrykę” trufli, gdzie poznamy cały proces, któremu podlega trufla, pokazane zostaną ostatnio znalezione okazy, a na koniec odbędzie się mała degustacja. Obiad złożony z lokalnych produktów z dodatkiem trufli. Dzień zakończymy wizytą w uroczym miasteczku Alba, położonym wśród winnic Piemontu. Do dziś zachowała się jego średniowieczna zabudowa z kościołem św. Lorenza i wieżami. Miasteczko jest też stolicą trufli i główną siedzibą firmy „Ferrero” znanej m.in. z produkcji „nutelli”. Powrót do hotelu na kolację.

3 dzień

WINNICA FONTANAFREDDA – SERRALUNGA D’ALBA (Ś, O, K)
Śniadanie. Winnica Fontanafredda to wizytówka Piemontu na całym świecie z bogatą arystokratyczną przeszłością (była prywatną własnością króla Vittorio Emanuele II). Wina produkowane są tu od 1878 roku, a sama winnica to 120 ha upraw winorośli. W magicznej atmosferze Fontanafredda, gdzie nadal żywa jest pamięć pierwszego króla Włoch, zapoznamy się z procesem produkcji słynnych win regionu Langhe. Obiad w restauracji serwującej kuchnię gourmet. Naszą wizytę w winnicy zakończymy degustacją. Leżące nieopodal Serralunga D’Alba jest pięknym miasteczkiem, w którym wytwarza się nietypowy, lekko pikantny likier z wina Barolo, którego oczywiście spróbujemy. Powrót do hotelu na kolację.

4 dzień

ZAMEK GRINZANE CAVOUR – ZAMEK W BAROLO – MUZEUM WINA – ASTI (Ś, O, K)
Śniadanie. Dzień zaczniemy od wizyty w Zamku Grinzane Cavour wzniesionym na przełomie XIII i XIV wieku, gdzie odbywają się coroczne międzynarodowe licytacje drogocennych trufli. Ostatnio białą truflę o wadze 1,5 kg sprzedano za 125 tys. euro. Zamek posiada regionalną enotekę, muzeum historyczno-etnograficzne, a także jedną z najlepszych w regionie restaurację „Al Castello”. Do dziś w tym najstarszym zamku w regionie mieszka hrabia Cavour – Camillo Conte. Następnie odwiedzimy miasteczko Barolo z Muzeum Wina Barolo, świątynię wszystkich miłośników wina Barolo. To tutaj przechowywane są archiwalne egzemplarze tego wyśmienitego króla win. Do obiadu w lokalnej restauracji zostanie zaserwowane wino Barolo. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie miasteczko Asti, kulinarny skarb Włoch. Produkuje się tu najlepsze sery, słodki nugat (torrone) zwany „dumą Piemontu” oraz lekkie musujące wino D’Asti. Piemont to największy producent wina musującego, wytwarzanego zarówno metodą klasyczną, szampańską, jak i metodą fermentacji w kadziach. W Asti zwiedzimy fabrykę, gdzie produkuje się torrone. Zobaczymy kolejne etapy produkcji i skosztujemy tego wyśmienitego nugatowego deseru, który jest przysmakiem bożonarodzeniowym Włochów. Dzień zakończymy kolacją w jednym z gospodarstw agroturystycznych przy akompaniamencie wina D’Asti, najsłodszego i najstarszego wina musującego na świecie. Powrót do hotelu na nocleg.

5 dzień

W KRAINIE WIELKICH PIEMONCKICH WIN (Ś, K)
Śniadanie. Winnice Piemontu rozciągają się od regionu Langhe-Roero po Monferrato, a krajobraz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które uhonorowało w ten sposób długą, sięgającą V wieku p.n.e. tradycję winiarską regionu. Dzisiejszy dzień poświęcimy odkrywaniu sma-
ków wyjątkowych i sławnych win oraz małych, uroczych miasteczek związanych z tym trunkiem. Wina Barolo i Barbaresco produkowane są ze szczepu nebbiolo (nebbia to po włosku mgła, często występująca w tym regionie). Barbera natomiast jest najłatwiej przystosowującym się do panujących warunków i najbardziej żywotnym szczepem wśród odmian piemonckich. Podążając szlakiem win, odwiedzimy winnice, gdzie są produkowane. Nie możemy też pominąć ojczyzny włoskiego wina musującego (lo spumante italiano), miasteczka Canelli, z jego słynnymi historycznymi piwnicami wydrążonymi w tufie, nazywanymi „podziemnymi katedrami” (mają po kilka pięter w dół). Nie zabraknie oczywiście okazji do degustacji tych wybornych win z innymi przysmakami kuchni piemonckiej, takimi jak: ser castelmagno (dojrzewający 4-5 miesięcy w pieczarach skalnych), ser gorgonzola (krowi ser dojrzewający 2-3 miesiące), grissini (chrupiące pałeczki z mąki, wody, drożdży i soli) a na słodko turyńskie praliny z orzechami laskowymi zwane gianduiotto. Warto też wspomnieć, że w Piemoncie uprawia się najwięcej w całych Włoszech orzechów laskowych, które są chronione znakiem IGP (chronione oznaczenie geograficzne). Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

6 dzień

W KRAINIE RYŻU I SERA (Ś, O, K)
Śniadanie. Aby zobaczyć uprawy ryżu, nie musimy wcale jechać do Chin. Wystarczy odwiedzić piemonckie miasteczko Vercelli, słynące z upraw ryżu, który jest eksportowany nawet do Chin. W trakcie naszej kulinarnej podróży odkryjemy tajniki uprawy ryżu i zasmakujemy jego różnych odmian. Obiad złożony z lokalnych produktów. Zobaczymy także XII-wieczną bazylikę św. Andrzeja wraz z przyległym klasztorem cystersów, który uchodzi za najlepiej zachowany zabytek romański we Włoszech. Niedaleko położone Bra słynie z produkcji sera bra, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec XIV wieku. To tutaj także narodziła się idea ruchu „Slow Food”, a od kilkunastu lat jest to także mekka miłośników sera i odbywających się tutaj festiwali serów. Kolacja pożegnalna w restauracji regionalnej.

7 dzień

TURYN – WARSZAWA (Ś, O)
Naszą kulinarną podróż zakończymy w Turynie, stolicy Piemontu, który pachnie i smakuje czekoladą. Miasto jest niesamowitą mieszanką historii, tradycji i nowoczesności. W urokliwych kawiarniach z historią w tle warto spróbować aromatycznego specjału, jakim jest bicerin. To czekolada, kawa i śmietanka serwowane w wysokiej szklance i tworzące trzy odrębne warstwy. Nie zapomnimy oczywiście o zabytkach: zobaczymy katedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie w jednej z kaplic schowany jest całun turyński użyty, według chrześcijan, przy pochówku Jezusa. Całun zostanie wystawiony na widok publiczny dopiero w 2025 r. Podczas zwiedzania obiad w regionalnej restauracji. Transfer na lotnisko, odlot do Warszawy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA

Luksusowa wakacyjna podróż szlakiem architektury nowoczesnej, wina i doskonałej gastronomii…

więcej o wyprawie
KOSTARYKA
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
13 dni

KOSTARYKA

Szalony zjazd na linach przez środek dżungli, kawa i trekking na wulkan

więcej o wyprawie
GRUZJA
Poznawcze
8 dni

GRUZJA

Wyprawa w góry Kaukazu i degustacje win...

więcej o wyprawie
EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
Top service
15 dni

EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS

4 dniowy Rejs po Galapagos śladami Darwina, wizyta na równiku, przygoda w Banos i trekking na Cotopaxi

więcej o wyprawie
FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI

Kraina doskonałych win, wykwintnej kuchni, uroczych średniowiecznych miasteczek

więcej o wyprawie
HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA

To podróż dla miłośników Hiszpanii, kultury, architektury, ale przede wszystkim tych, którzy lubią poznawać region przez smaki, tradycje kulinarne.

więcej o wyprawie
FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA
Poznawcze
Adventure
Kulinarne
10 dni

FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA

Skaliste wybrzeże, urokliwe zatoki, średniowieczne wioski, wyśmienita kuchnia...

więcej o wyprawie
UZBEKISTAN
Poznawcze
Adventure
11 dni

UZBEKISTAN

Podróż przez pustynię, wizyty w mdresach i na kolorowych targach...

więcej o wyprawie