Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Europa

WEEKEND W STAMBULE

 • Turcja

Opis

Stambuł – miejsce gdzie wschód spotyka się z zachodem, tradycja z nowoczesnością, a codzienność z egzotyką. Jedno z najbardziej niezwykłych miast, pełne sprzeczności, naznaczone dziedzictwem dwóch imperiów bizantyjskiego i osmańskiego, których stolicą było przez piętnaście stuleci. O bogatej przeszłości świadczą imponujące zabytki zaliczane do najwspanialszych na świecie. Jedyne na świecie miasto położone na dwóch kontynentach, tworzy metropolię podzieloną na dwie części: europejską i azjatycką. Od wieków stanowi istny tygiel kulturowy. Europejczyk znajdzie tu bezpieczny pomost miedzy rzeczami znanymi i egzotycznymi. Kiedy zmęczą go gwarne bazary, ciasne zaułki, nawoływania muezinów i muzułmańska surowość obyczajów, zawsze może wsiąść do metra i pojechać do swojskiego świata drapaczy chmur, galerii handlowych i nocnych klubów lub pójść do dzielnicy Pera (Beyoglu), gdzie jedno miesza się z drugim.

 

Terminy

Czas trwania wyprawy 5 dni
Dostępne terminy wypraw
Cena 2648 PLN + bilet lotniczy

Uwagi

CENA I UWAGI DO WYJAZDU

 • cena pakietu: 975 EUR + 550 PLN + przelot (ok 900-1200 PLN)
 • dopłata do jedynki: 290 EUR 
 • wylot z Warszawy 
 • grupa min. 10 os.
 • bilet pilota dzielony na uczestników

CENA OBEJMUJE:

 • rejs statkiem z kolacją (pierwszego dnia)
 • transport busem i lokalnym transportem
 • posiłki według programu (śniadania, lunche bez napoi)
 • zakwaterowanie w hotelu 4*pokoje 2 osobowe w centrum Istambułu
 • zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem zgodnie z programem
 • bilety wstępu do Hagia Sophia, Pałacu Topkapi i Haremu, Cystern Bazyliki
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu
 • Opłata TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

CENA NIE OBEJMUJE: 

 • biletu lotniczy na trasie Warszawa – Stambuł – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi i paliwowymi; ok 1300 PLN 
 • kolacji – we własnym zakresie
 • biletu wstępu do Pałacu Dolmabahçe TL 90
 • innych świadczeń niż wymienione powyżej oraz wydatków natury osobistej

 

Cena skalkulowana dla min 10 os., przy mniejszej liczbie osób będziemy rekalkulować ofertę.

Żadne rezerwacje nie zostały założone, oferta ma character informacyjny.

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Z przyjemnością dostosujemy go do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

 

Plan podróży

1 dzień

ISTAMBUŁ (O,K) 

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Stambułu. Transfer do hotelu. Późny lunch w restauracji hotelowej. Następnie zapraszamy na wieczorne odkrywanie Stambułu. Transfer do portu. Zaokrętowanie na statek wycieczkowy.
OTOMAŃSKA NOC – Nocny rejs  po  Cieśnie Bosfor z kolacją i występami. Po opuszczeniu spokojnych wód Złotego Rogu, który otacza Stare Miasto od północy, przepłyniemy przez legendarny Bosfor, skąd czeka na nas zapierający dech w piersiach malowniczy widok na Stambuł. Zobaczenie miasta przy zachodzie słońca będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Podczas rejsu na gości czeka otwarty bufet z sałatkami, pysznymi przystawkami, grillowanymi kulkami mięsnymi, szaszłykami z kurczaka, kebabem oraz  owocami i napojami alkoholowymi. Rejs umilą występy artystyczne. Program rozpocznie się od typowych tureckich piosenek, a następnie profesjonalny zespół folklorystyczny zaprezentuje  najsłynniejsze  tańce anatolijskie.  Na koniec  pokaz tańca brzucha –  Belly Dance Show. Czas trwania rejsu: 4h. Powrót do hotelu. Nocleg

2 dzień

MECZETY I BAZARY (Ś,O) 

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem w recepcji hotelu. Wspólnie udamy się na całodzienny spacer po mieście (uwaga: wygodne buty, spodnie za kolano), aby poznać jego największe atrakcje.
Zobaczymy:
Hagia Sophia Świątynię Mądrości Bożej, najsławniejszą bizantyjską budowlę w Stambule, uznawaną za jeden z cudów architektonicznych świata.
Cysternę Bazyliki zwaną także Pałacem Jerebatan. Została zbudowana w 532 roku przez cesarza bizantyjskiego Justyniana I w celu zapewnienia wody w Wielkim Pałacu. To ogromny, podziemny zbiornik mieszczący od osiemdziesięciu do stu tysięcy metrów sześciennych wody. Prowadzą do niego 52 stopniowe schody. Cysternę otacza mur o grubości 4 metrów.
Błękitny Meczet najpiękniejszy i najsławniejszy meczet Stambułu z 6 minaretami, jego ściany pokryte są 20 tys. niebieskich płytek fajansowych.
Hipodrom gdzie odbywały się wyścigi rydwanów i występy cyrkowców.
W trakcie zwiedzania obiad w restauracji lokalnej. Późne popołudnie spędzimy na Wielkim Bazarze, jednym z najstarszych i największych bazarów na świecie, obejmującym ponad pięćdziesiąt ulic. Liczne sklepy i stosika zapraszają bogactwem oferowanych produktów w postaci dywanów, kilimów, wyrobów z drewna, skóry, srebra, brązu oraz ceramiki. Można tutaj kupić absolutnie wszystko, ale nie należy zapominać o obowiązkowym rytuale targowania się. Na zmęczone zakupami czekają kawiarnie usytuowane na terenie bazaru oferujące kawę po turecku, orientalne herbaty czy soki ze świeżych owoców. Powrót do hotelu i wieczorem czas wolny na samodzielne eksplorowanie okolicy. Nocleg.

Wieczorem dla chętnych możliwość skorzystania z typowej łaźni tureckiej – hammamu. Łaźnia turecka zwana „hammam”, to tradycja która sięga dalekiej historii. Kąpiele w rzymskich łaźniach miejskich czy w hammamach Imperium Osmańskiego były centrum, gdzie przyjaciele spotykali się na pogawędki, omawiali interesy, gdzie kobiety w osobnej części damskiej mogły spokojnie poplotkować czy poddać się upiększającym zabiegom.
Tradycyjne łaźnie tureckie do dziś zachowały się i są czynne w wielu miastach Turcji. W Stambule proponujemy skorzystanie  z nowoczesnej, eleganckiej łaźni, będzie to jedyna w swoim rodzaju przyjemność, którą zapamiętamy na długo ( zabieg obejmuje  peeling, kąpiel, masaż).
Cena:  ok. 80 euro/os z transportem i biletem wstępu.  W cenie masaż całego ciała, poprzedzony pillingiem.

 

3 dzień

PAŁAC DOLMABAHCE (Ś,O)

Śniadanie. Zapraszamy na dalsze zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W programie pałac królewski Dolmabahçe, ogrody królewskie i zwiedzanie meczetu Bezm-i Alem Valide Sultan. Czas trwania wycieczki 4h.
Pałac Dolmabahce
Został zbudowany w XIX wieku, w latach 1842 – 1853 przez sułtana Abdülmecida. Pałac został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły architektom francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Jednocześnie jego styl miał symbolicznie zerwać z wielowiekową tradycją pałacowej architektury osmańskiej.
Meczet sułtana Bezm-i Alem Valide
Został zbudowany na zamówienie Bezmiâlem Vâlide Sultan, który odegrał ważną rolę w życiu towarzyskim osmańskiej organizacji charytatywnej z licznymi fundacjami. Po śmierci Bezmiâlem Vâlide Sultan w 1853 r. Meczet został ukończony przez jego syna, sułtana Abdülmecida. Meczet Sułtana Bezmiâlem Vâlide był nazywany Meczetem Dolmabahçe od dnia jego budowy, ponieważ spadł wprost na drzwi dziedzińca w kierunku Wieży Zegarowej Pałacu Dolmabahçe.
Ogrody Dolmabahçe
Ogrody otaczające pałac zaprojektowano w stylu europejskim. Mamy więc tu klomby o geometrycznym kształcie, baseny, fontanny, figury. Roślinność pochodziła z całego świata i miała być tak bardzo pokazowa, jak tylko było to możliwe. Ogrodników sprowadzano z Europy i tak na przykład, za czasów sułtana Abdülmecida pracowali tu pochodzący z Niemiec Fritz Vensel i Koch Münika. Lunch w restauracji lokalnej. Powrót do hotelu i wieczorem czas wolny na samodzielne eksplorowanie okolicy.
Nocleg.

4 dzień

PAŁAC TOPKAPI (Ś,O) 

Śniadanie. W dniu dzisiejszym przewodnik zabierze grupę do Pałacu Topkapi. Był on  siedzibą osmańskich sułtanów od zdobycia przez nich Konstantynopola przez prawie 400 lat, zbudowany na miejscu bizantyjskiego akropolis. Dziś, wpisany jest  na listę zabytków UNESCO i  jest bardzo ważnym miejscem dla całego świata islamskiego – ze względu na przechowywane tu relikwie Mahometa. Czas trwania wycieczki 4h.
Zobaczymy:
Brama Imperialna – Oddziela pałac od miasta. Została zbudowana za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy.

Pierwszy Dziedziniec – Zwany również Alay Meydanı – dziedziniec janczarów. Był on dostępny dla wszystkich, był jednocześnie jedynym miejscem w pałacu, gdzie wysocy dostojnicy mogli wjechać konno. Dziedziniec ma nieregularny kształt, między Bramą Imperialną a Bramą Pozdrowień ciągnie się 300-metrowa aleja.

Drugi Dziedziniec – Za Orta Kapı (Bramą Środkową) znajduje się drugi dziedziniec. Bramę wzniósł w 1524 roku Sulejman I Wspaniały, który przy budowie zatrudnił architektów z podbitych Węgier. Zaraz za wejściem widać makiety pałacu, ułatwiające orientację w układzie kompleksu pałacowego. Nieco dalej zorganizowano wystawę sułtańskich powozów, sprowadzonych dla władcy i jego rodziny. W pałacowych kuchniach zachowała się część kolekcji chińskiej porcelany.

Trzeci Dziedziniec –  Trzeci dziedziniec Topkapı był prywatnym podwórcem sułtana. Aby do niego wejść, trzeba było przejść przez Bab-ı-Saadet, czyli tak zwaną Bramę Szczęśliwości. Nikt nie mógł przejść przez te drzwi bez specjalnego zezwolenia, a ci, którzy je posiadali, prowadzeni byli przez białych eunuchów. W tejże sali sułtan spotykał się z ambasadorami obcych państw, a także ze swoimi doradcami wojskowymi. Ze względów bezpieczeństwa obsługę sali stanowili wyłącznie głuchoniemi.

Relikwie islamu – W Sali Tronowej przechowuje się relikwie muzułmańskie. Na uwagę zasługują: płaszcz proroka Mahometa (arab. burda), który jako pierwszy odziedziczył po kalifach umajjadzkich  i abbasydzkich sułtan Selim I; każdego 15 dnia miesiąca ramadanu sułtan osmański przywdziewał płaszcz proroka w czasie ceremonii  państwowej. W Topkapı przechowuje się 2 z 9 mieczy Mahometa oraz jego łuk. Jest tu również list Mahometa adresowany do Mukaukasa, przywódcy Koptów, wzywający go do przyjęcia islamu, który przypadkiem odkryli w Egipcie Francuzi w 1850 a rząd Francji przekazał go muzeum Topkapı. List spisany jest na pergaminie.  Należy wspomnieć również  domniemaną pieczęć Mahometa odkrytą w połowie XIX wieku w Bagdadzie, kawałek zęba proroka, 60 włosów z brody, przechowywane w 24 kasetkach inkrustowanych złotem i macicą perłową, jeden z 6 odcisków stopy, zgodnie z tradycją odciśnięty w kamieniu podczas wstępowania Proroka do nieba.

Czwarty Dziedziniec – Ostatni, tak zwany czwarty dziedziniec nie jest zamkniętym terenem, przypomina raczej duży ogród z wieloma pawilonami, gdzie odpoczywał sułtan. Część pałacu po prawej stronie została przekształcona w kawiarnię, z której rozpościera się piękny widok na Bosfor i azjatycką część Stambułu.

Harem – były to pomieszczenia mieszkalne sułtańskiej rodziny. Na czele haremu stała matka panującego sułtana. Zgodnie z prawem islamskim, sułtan mógł mieć cztery żony. Jeśli chodzi o konkubiny, islam zezwalał, aby mężczyzna miał ich tyle, ile może utrzymać. Harem składa się z kilkuset komnat, ale udostępnione do zwiedzania jest tylko kilkanaście.

Po zwiedzaniu czas na lunch w restauracji lokalnej.
Czas wolny w centrum miasta.
Nocleg.

5 dzień

STAMBUŁ (Ś) 

Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy . Opcjonalnie – Street Food Hunting – czyli polowanie na lokalne przysmaki. Zapraszamy do półtoragodzinnej zabawy podczas, której poznamy ciekawe  zakątki  miasta i  skosztujemy  lokalnych przysmaków. Do wykonania będzie kilka zadań i zrobienie kilku zdjęć oraz odkrywanie przepisów kulinarnych. Na zakończenie zabawy każdy otrzyma nagrodę niespodziankę z której będzie mógł korzystać we własnej kuchni.  Cena: 50 euro/os z transportem i  degustacjami. Lunch we własnym zakresie. Następnie transfer na lotnisko. Przelot do kraju. Zakończenie wyjazdu

Ważne: UBEZPIECZENIEWszyscy uczestnicy posiadają na okres podróży polisę ubezpieczeniową Signal Iduna pokrywającą koszty leczenia do kwoty 100 000 EUR, polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę 15 000 PLN, jak również ubezpieczenie bagażu na kwotę 5000 PLN.

Ubezpieczenie standardowo obejmuje choroby przewlekłe oraz zachorowanie na Covid w trakcie wyjazdu. Diagnozę oraz etapy związane z leczeniem ubezpieczonego określa lekarz.

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA

Luksusowa wakacyjna podróż szlakiem architektury nowoczesnej, wina i doskonałej gastronomii…

więcej o wyprawie
KOSTARYKA
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
13 dni

KOSTARYKA

Szalony zjazd na linach przez środek dżungli, kawa i trekking na wulkan

więcej o wyprawie
GRUZJA
Poznawcze
8 dni

GRUZJA

Wyprawa w góry Kaukazu i degustacje win...

więcej o wyprawie
EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
Top service
15 dni

EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS

4 dniowy Rejs po Galapagos śladami Darwina, wizyta na równiku, przygoda w Banos i trekking na Cotopaxi

więcej o wyprawie
FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI

Kraina doskonałych win, wykwintnej kuchni, uroczych średniowiecznych miasteczek

więcej o wyprawie
HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA

To podróż dla miłośników Hiszpanii, kultury, architektury, ale przede wszystkim tych, którzy lubią poznawać region przez smaki, tradycje kulinarne.

więcej o wyprawie
FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA
Poznawcze
Adventure
Kulinarne
10 dni

FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA

Skaliste wybrzeże, urokliwe zatoki, średniowieczne wioski, wyśmienita kuchnia...

więcej o wyprawie
UZBEKISTAN
Poznawcze
Adventure
11 dni

UZBEKISTAN

Podróż przez pustynię, wizyty w mdresach i na kolorowych targach...

więcej o wyprawie