Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Azja

UZBEKISTAN

 • Uzbekistan

Opis

Uzbekistan jest mało znanym krajem położonym z dala od popularnych szlaków turystycznych. Życie toczy się tu powoli, można pić herbatę, rozmawiać lub po prostu spoglądać w dal. Czas i odległość są naznaczone wielowiekową historią najazdów plemion koczowniczych, Persów, Turków, Mongołów, Arabów… Nazywany Krajem Baśni z 1000 i jednej nocy, kryje wśród piasków pustyni nieprzebrane skarby – wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników. Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, ku którym przez ponad dwa tysiące lat prowadził karawany kupców Jedwabny Szlak – najdłuższa droga handlowa lądowo-morska w starożytności. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony mężczyzn, a mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 11 dni
Dostępne terminy wypraw

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Podany program jest przykładowym zawierającym kompletne świadczenia oraz opiekę pilota. Z przyjemnością dostosujemy program do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

9850 PLN dla grupy 16 osób

Uwagi

CENA OBEJMUJE

 • przelot na trasie Warszawa – Moskwa – Taszkient – Warszawa z opłatami lotniskowymi
 • przelot wewnętrzny na trasie Taszkient – Urgench
 • transport autokarem
 • zakwaterowanie w hotelach 4* w bardzo dobrej lokalizacji w pokojach 2-os. Dopłata do pokoju 1-os. 265 USD
 • śniadania w hotelu
 • obiady i kolacje w restauracjach lokalnych zgodnie z programem ( trzy posiłki dziennie)
 • napoje podczas kolacji powitalnej i pożegnalne, woda, kawa ub herbata, 1 napój alkoholowy 
 • kolację z pokazem folklorystycznym i napojami: woda, kawa, 1 napój alkoholowy
 • degustację lokalnych produktów podczas zwiedzania bazarów
 • bogaty program zwiedzania
 • opiekę lokalnych przewodników
 • opiekę polskojęzycznego pilota na całej trasie
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • wczesne zakwaterowanie w Taszkiencie po przylocie
 • butelkę wody mineralnej dziennie
 • zestawy słuchawkowe podczas zwiedzania
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu
 • opłatę do TFG
 • aplikację z informacjami dotyczącymi wyjazdu

CENA NIE OBEJMUJE

Innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Cena skalkulowana dla grupy min. 16 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

PROPONOWANE HOTELE LUB PODOBNE:

WYNDHAM HOTEL TASZKIENT 4* http://www.wyndhamtashkent.com/

ASIA BUKHARA 4* http://asiahotels.uz/en/Asia-Bukhara.html

GRAND SAMARKAND 4* http://www.grand-samarkand.com/en/

ASIA KHIVA 4*  http://asiahotels.uz/en/Asia-Khiva.html

 

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – TASZKIENT
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel, wręczenie dokumentów podróży, odprawa biletowo-paszportowa. Przelot do Taszkientu.

2 dzień

TASZKIENT (Ś, O, K)
Przylot do Taszkientu w godzinach porannych. Transfer do hotelu. Wczesne zakwaterowanie w hotelu czas na odpoczynek. Późne śniadanie i ruszamy na zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem będzie wizyta na cmentarzu żołnierzy polskich z Armii Generała Andersa. Chwila zadumy i lekcji historii.  Następnie  zobaczymy nową część Taszkientu. W latach 70. XX wieku powstało tutaj jedyne w Azji Środkowej metro, a także największy plac w dawnym Związku Radzieckim z pomnikiem Lenina, liczącym aż 30 metrów wysokości.  Zatrzymamy się na Placu Niepodległości pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. W trakcie zwiedzania obiad. Kolacja w lokalnej restauracji  i nocleg.

3 dzień

TASZKIENT – URGENCH – CHIWA (Ś,O K)
Śniadanie, Przelot do Urgench, gdzie udamy się na ulicę Anny German – miejsce, gdzie stał dom artystki oraz nadal istnieje szkoła. Wizyta w polskim kościele. Następnie przejazd do Chiwa 30 km, obiad i zakwaterowanie w hotelu.

Chiwa według legend została założona przez Sema, syna Noego, dzięki swojemu położeniu – na styku Jedwabnego Szlaku i drogi transportu przypraw z Indii – przez lata była bogatym miastem. Stanowiła centrum rzemiosła i handlu, na dużą skalę produkowano tu między innymi dywany i biżuterię. W XVI wieku była to stolica Chanatu Chiwańskiego. Chiwa stanowi jedno z najlepiej zachowanych miast warownych w Azji Centralnej. To, co nazywamy dzisiejszą Chiwą, jest miastem Ichan Kala. Wpisano je w całości na listę UNESCO. Budynki Ichan Kala pochodzą przede wszystkim z XVI i XVII wieku. Najbardziej imponujące są o dziwo mury obronne – długie na 2 km  i wysokie na 10 m. 

Podczas zwiedzania miasta zobaczymy między innymi pałac Tash Hauli, meczet Djuma z XVIII w., ze 115 rzeźbionymi kolumnami, jeśli chodzi o styl architektoniczny, nie ma odpowiednika w Azji Środkowej i pewnie na całym świecie. Kolejnym przystankiem będzie twierdza Kunya Ark, z której roztacza się wspaniała panorama miasta. Odwiedzimy Mauzoleum Pakhlavan Mahmud – określanego często jako „najświętsze miejsce w całym Chiwa”. Mauzoleum łączy w sobie sanktuarium Pakhlavana Mahmuda oraz grobowce dynastii chanów Khiva. Wnętrze jego mauzoleum przypomina barwny kalejdoskop; uwagę zwłaszcza drzwi udekorowane miedzią i kością słoniową.  Ponadto zobaczymy liczne medresy, spacerować będziemy po urokliwych zaułkach miasta. Kolacja w restauracji i nocleg.

4 dzień

CHIWA – BUCHARA (Ś, O, K)
Po śniadaniu wyruszymy przez pustynię Kyzył-kum (czerwony piasek) do magicznego miasta Buchara. Na drogę otrzymamy lunch box. Po drodze zatrzymamy się nad rzeką Amu-darią. Przyjazd do Buchary i zakwaterowanie. Po południu udamy się na plac Lyabi Hauz’a – idealne miejsce na wypicie filiżanki herbaty w sklepie herbacianym. Kolacja w lokalnej restauracji.

W dawnych czasach trasa z Chiwy do Buchary trwała ponad miesiąc. Dziś zajmuje to 6-7 godzin samochodem, przez tajemniczą czerwoną pustynię „Kyzyl-Kum”, terytorium „Khorezm”, które w przeszłości było określane jako „Miejsce Tysiąca i Stu Miast”.  Pustynia ze względu na swoją przeszłość, stanowi nieodkryty skarbiec archeologów. Na trasie możliwość podziwiania egzotycznych krajobrazów pustyni z wędrującymi wielbłądami, jurtami koczowniczych ludów i starą rzeką Amudarya znaną jako Oxus.

5 dzień

BUCHARA (Ś,O,K)
Po śniadaniu zwiedzanie Buchary, jednego z najstarszych miast Azji Środkowej i dawnej stolicy kraju Samanidów. Miasto jak z opowieści Szecherezady, nieco baśniowe i sprawiające wrażenie, że czas tutaj się zatrzymał (UNESCO). Doliczono się imponującej liczby około 100 medres. Odwiedzimy największą szkołę Koranu w Azji Środkowej – Kukeldash Madrassah. Następnie udamy się do zespołu budowli o nazwie Kalon z XII w., w skład którego wchodzą m.in. meczet i minaret Kalon oraz medresa Mir-i-Arab. Niedaleko zlokalizowana jest cytadela Ark, oryginalna forteca Buchary.  W trakcie zwiedzania obiad. Kolacja z pokazem tańców ludowych.

6 dzień

BUCHARA (Ś,O,K)
Po śniadaniu Wizyta w Ismael Samani Mauzoleum, z X wieku – miejscu spoczynku Ismael Samani, założyciela perskiej dynastii Samanidów. Mauzoleum zbudowne jest z cegły w szesnastu różnych stylach. Buchara, to także fantastyczne miejsce na zakupy pamiątek rzemiosła, tkaczy, rzeźbiarzy, jedwabiu i biżuterii. wizyta w Letnim Palacu ostatniego Emira  Nazywany Pałacem Księżyca i Gwiazd, Letni Pałac zbudowany został na przełomie wieków po tym jak Rosjanie przejęli kontrolę nad Bucharą. Na koniec wizyta w Narodowym Muzeum Rzemiosła. Kolacja w restauracji lokalnej. Nocleg w Bucharze.

7 dzień

SHAHRISABZ – SAMARKANDA (Ś, O, K)
Po śniadaniu przejazd do Shakhrisabz  (3 godz)

Zwiedzanie Shahrisabz UNESCO : Pałac Ak-Saray, zwany Białym Pałacem, Mauzoleum Timura, założyciela dynastii Timurydów oraz człowieka, który podbił w XIV wieku większość terenów Azji Środkowej, Iranu, Iraku i Zakaukazia. Po obiedzie odwiedzimy także polski cmentarz, gdzie pochowani są żołnierze 6 dywizji piechoty Armii Generała Andresa, która była formowana właśnie w tych okolicach.

Shahrisabz (Shahr-e Sabz) leży na południowy zachód od Samarkandy, nad rzeką Kaszka-daria. Został założony przez Greków w IIIw.pne, zachowały się wspaniałe zabytki: gigantyczny Pałac Ak-Saraj z XIVw., kompleks z czasów Timurydów, z meczetem katedralnym, mauzoleum, kryty rynek Czor-su, czynna łaźnia miejska z XVw.  Dawne dzielnice miasta świadczą o jego wielowiekowym rozwoju, szczególnie w okresie największej świetności, w XV i XVI w., za panowania Timura i Timuridów. Timur Chromy znany również jako Tamerlan był założycielem dynastii Timurydów, panujący w latach 1370-1405, zdobywca większości Azji Środkowej, Iranu, Iraku i Zakaukazia. 

Przejazd do Samarkandy. Kolacja w restauracji. Nocleg.

8 dzień

SAMARKANDA  (Ś,O,K)
Po śniadaniu zwiedzanie Samarkandy, jednego z najstarszych miast świata, liczącego sobie ponad 2500 lat.

Wieki temu było to jedno z ważniejszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin. W 1369 roku Timur wybrał Samarkandę na swoją siedzibę. Chciał on w pełni odbudować miasto, które w 1220 r. zostało zburzone przez Czyngis-chana. Rozpoczął on budowę własnego mauzoleum – Gur-i Mir. Tutaj, także Timur, wzniósł dla teściowej wielki meczet Bibi Chanum z wielu tysięcy kamiennych bloków. Wewnątrz mieściła się imponująca sala modlitw, a nad meczetem zbudowano 400 kopuł, podtrzymywanych przez marmurowe kolumny. Monumentalne budowle z błękitnymi kopułami są exlibrisem miasta.

Podczas zwiedzania zobaczymy meczet Bibi Chanum, kompleks nekropolii Shah-I-Zinde, obejmującej liczne mauzolea z XI-XIX wielu. Wizyta na placu Registan z licznmi medresami, uważany w Azji Środkowej za najszlachetniejszy plac. Następnie odwiedzimy obserwatorium Ulug Bek króla-astronoma, który zafascynowany gwiazdami i kosmosem zbudował jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Był on autorem wysoko cenionego dzieła, zatytułowanego „Nowe tablice gwiezdne”. Dzieło to zawiera między innymi tablice astronomiczne, zawierające położenie ponad tysiąca gwiazd. Zwiedzimy mauzoleum Gur-Emir – miejsce wiecznego spoczynku Tamerlana. Obiad. Po południu wyprawa na bazar i do fabryki dywanów. Kolacja i nocleg.

9 dzień

SAMARKANDA – KONIGIL (Ś, O, K) 
Śniadanie. Przejazd w okolice Samarkandy, gdzie w miejscowości Konigil odwiedzimy warsztat produkcji papieru, w którym papier wyrabia się takimi samymi metodami, jak w VIII wieku, korzystając z kory drzewa morwowego i siły napędowej drewnianych młynów wodnych.

Papier do Europy przywędrował z Samarkandy.  Tajniki jego produkcji mieli przechwycić panujący na tych terenach Arabowie od chińskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli po bitwie nad rzeką Tałas w 751 roku.  To właśnie w Samarkandzie powstaje pierwsza arabska wytwórnia papieru, i stamtąd rozprzestrzenia się on najpierw w Damaszku, Bagdadzie i Kairze, a następnie w XII wieku na terenach dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii. Skoro jest Jedwabny Szlak, to jest i jedwabny papier. Do jego produkcji pierwotnie wykorzystywano niejako produkt uboczny przy pozyskiwaniu jedwabiu – włóknisty materiał osadzający się podczas gotowania kokonów jedwabnika morwowego. Ale niebawem okazało się, że taniej i efektywniej można wytwarzać papier z drzewa, na którym żerują jedwabniki – czyli z drzewa morwowego

Obiad. Przejazd do Taszkientu. Kolacja i nocleg

10 dzień

TASZKIENT (Ś, O, K)

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Taszkientu. Zobaczymy znajdujący się w najstarszej dzielnicy Taszkentu kompleks Khazrat-Immam, ze szkołą koraniczną – medresą Barak Khan. Budowla wyróżnia się wyjątkowym pięknem – uwagę turystów przyciągają między innymi misterne mozaiki pokrywające ściany budynku. Niegdyś miała duże znaczenie jako uczelnia, obecnie zwraca się uwagę przede wszystkim jako miejsce przechowywania jednego z najważniejszych zabytków świata muzułmańskiego, czyli Koranu z Kalifatu Osmańskiego, a także wiekowych manuskryptów. meczetem Tillia Cheik z imponującą biblioteką oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI wieku. Dalej zobaczymy medresę Kukeldash, największą z 17 medres stolicy. Szkoła została założona w XVI wieku i szybko stała się ważnym ośrodkiem edukacyjnym regionu. Przez lata zmieniała jednak swoje funkcje – przez pewien czas była między innymi miejscem, gdzie kupcy mogli zostawiać na noc swój towar. Obecnie wróciła do dawnego statusu, a dziś oprócz nauk koranicznych i języka arabskiego wykłada się tu także nauki ścisłe. Także kobiety pobierają w Kukaldesz edukację. Odwiedzimy również Meczet Djuma.  Historia Meczetu Piątkowego Juma sięga XI wieku, jednak od tamtego czasu budowla była wielokrotnie przebudowywana, a dziś nie ma wiele wspólnego ze swoim pierwotnym wyglądem. To trzecia co do wielkości tego typu budowla w kraju. Z zewnątrz dość wystawna, a w środku raczej oszczędna ułatwia religijne skupienie. Po obiedzie  czas wolny na bazarze Chorsu, okazja do nabycia ostatnich pamiątek, rękodzieła. Wieczorem udamy się na kolację pożegnalną. Odpoczynek w hotelu. Nad ranem o 2:00 udamy się na lotnisko.

11 dzień

TASZKIENT- WARSZAWA

Przelot do Warszawy i zakończenie podróży z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
BIRMA LAOS
Poznawcze
Adventure
16 dni

BIRMA LAOS

Birma - bajkowa podróż pzez jeden z najpiękniejszych krajów Azji...

więcej o wyprawie
KUBA SYLWESTER W HAWANIE WYCIECZKI
Poznawcze
Taneczne
12 dni

KUBA SYLWESTER W HAWANIE WYCIECZKI

Szaleństwo w rytmie salsy, rum, cygara i cukrowe kolonialne imperia...

więcej o wyprawie
PERU BOLIWIA
Poznawcze
Adventure
15 dni

PERU BOLIWIA

Tajemniczy świat Inków, wulkany i kaniony Andów

więcej o wyprawie
HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA

MAJÓWKA 2019 Luksusowa podróż szlakiem architektury nowoczesnej, wina i doskonałej gastronomii…Uwaga przy zapisach do 21 grudnia - zniżka 500 zł/os.

więcej o wyprawie