Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Azja

UZBEKISTAN

 • Uzbekistan

Opis

Tym razem na weekend majowy zapraszamy do wyjątkowego Uzbekistanu. Pewnie wielu z Was Uzbekistan może się kojarzyć z krajem, który ma klimat  „postsowiecki”, a to bardzo błędna opinia. Uzbekistan ma  ponad 2700 lat historii, w tym wspaniały rozwój podczas „ery Jedwabnego Szlaku”, czasów Timura Zdobywcy, jednego z trzech największych twórców Imperiów w historii Świata. Tylko 70 lat przypadło na czasy sowieckie.

Uzbekistan jest orientalną perełką, która zachwyca ilością i klasą zabytków. Do tego Uzbekistan należy do jednego z 5 najbezpieczniejszych krajów świata i do jednego z najczystszych. Zatem czas, aby „poczuć w sobie dziecko” i przenieść się do kraju, który idealnie mógłby stanowić tło dla „Baśni z 1001 Nocy”

Uzbekistan jest mało znanym krajem położonym z dala od popularnych szlaków turystycznych. Życie toczy się tu powoli, można pić herbatę, rozmawiać lub po prostu spoglądać w dal. Czas i odległość są naznaczone wielowiekową historią najazdów plemion koczowniczych, Persów, Turków, Mongołów, Arabów… Nazywany Krajem Baśni z 1000 i jednej nocy, kryje wśród piasków pustyni nieprzebrane skarby – wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników. Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, ku którym przez ponad dwa tysiące lat prowadził karawany kupców Jedwabny Szlak – najdłuższa droga handlowa lądowo-morska w starożytności. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 11 dni

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Podany program jest przykładowym zawierającym kompletne świadczenia oraz opiekę pilota. Z przyjemnością dostosujemy program do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

Cena od: 3683 PLN/os. + 1785 USD/os dla grupy min. 15 os.

Uwagi

CENA OBEJMUJE

 • przelot na trasie Warszawa – Moskwa – Taszkient – Warszawa z opłatami lotniskowymi
 • Przeloty wewnętrzny Taszkient – Nukus wraz z opłatami lotniskowymi
 • Przelot Urgench Buchara wraz z opłatami lotniskowymi
 • Transport autokarem lub mikrobusem w zależności od ilości uczestników zgodnie z programem
 • Transport jeepami nad Morze Aralskie
 • Transport taksówkami do Shakhrisabz
 • Przejazd szybkim pociągiem typu  AVE z Samarkandy do Taszkientu (klasa ekon.)
 • Przejazd szybkim pociągiem typu AVE z Buchary do Samarkandy (klasa ekon.)
 • Zakwaterowanie w hotelach 4* (pok. 2-os.), dopłata do pok. 1-os. 230 USD/os.
 • Wczesne zakwaterowanie w dniu przelotu do Taszkientu
 • Posiłki wg programu (Ś-śniadanie, O-obiad, K-kolacja) – bez napoi
 • Wycieczki według programu
 • Pokaz folklorystyczny z pokazem mody w Bucharze
 • Opiekę wykwalifikowanego polskojęzycznego pilota podczas trwania całej imprezy
 • Obsługę lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu
 • Butelkę 1l wody mineralnej dziennie/osobę
 • Degustacja wina – 12 gatunków/os
 • Ubezpieczenie KL, NNW i bagażu (obejmujące choroby przewlekłe)
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 CENA NIE OBEJMUJE

 • Innych opłat niż wymienione powyżej
 • napiwków
 • napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Cena skalkulowana dla grupy min. 16 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

 

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – TASZKIENT

Przenosimy się w czasie, niemal do Baśni Szeherezady. Lecimy do magicznego Uzbekistanu, do Taszkientu via Moskwa.

2 dzień

TASZKIENT (Ś, O, K)

Przylatujemy nad ranem, jedziemy do hotelu na zasłużony wypoczynek, potem czeka nas leniwe śniadanie.  Poznajemy stolicę kraju, w tym jest czas na poloniki: zwiedzanie Kościoła rzymskokatolickiego wraz z Pomnikiem Żołnierzy Polskich. Ponadto: Plac Niepodległości, Statua Amira Timura, bardzo nastrojowy Pomnik Ofiar II Wojny Światowej  z dziesiątkami mosiężnych tablic i wyrytych na nich tysiącami nazwisk, robi wrażenie. Następnie przeniesiemy się aż do VII wieku, aby zobaczyć jedną z najstarszych i największych na świecie ksiąg koranicznych.

Wycieczka po starej części Taszkentu: Zobaczymy kompleks Khazrat-Immam, ze szkołą koraniczną – medresą Barak Khan. Budowla wyróżnia się wyjątkowym pięknem – uwagę turystów przyciągają między innymi misterne mozaiki pokrywające ściany budynku. Niegdyś miała duże znaczenie jako uczelnia, obecnie zwraca się uwagę przede wszystkim jako miejsce przechowywania jednego z najważniejszych zabytków świata muzułmańskiego, czyli Koranu z Kalifatu Osmańskiego, a także wiekowych manuskryptów. meczetem Tillia Cheik z imponującą biblioteką oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI wieku. Dalej zobaczymy medresę Kukeldash, największą z 17 medres stolicy. Szkoła została założona w XVI wieku i szybko stała się ważnym ośrodkiem edukacyjnym regionu. Przez lata zmieniała jednak swoje funkcje – przez pewien czas była między innymi miejscem, gdzie kupcy mogli zostawiać na noc swój towar. Obecnie wróciła do dawnego statusu, a dziś oprócz nauk koranicznych i języka arabskiego wykłada się tu także nauki ścisłe. Także kobiety pobierają w Kukaldesz edukację. Odwiedzimy również Meczet Djuma.  Historia Meczetu Piątkowego Juma sięga XI wieku, jednak od tamtego czasu budowla była wielokrotnie przebudowywana, a dziś nie ma wiele wspólnego ze swoim pierwotnym wyglądem. To trzecia co do wielkości tego typu budowla w kraju. Z zewnątrz dość wystawna, a w środku raczej oszczędna ułatwia religijne skupienie.

Po południu, będziemy mogli nabyć pyszne bakalie, gdyby natomiast sprzedawcy postanowili świętować „Dzień pracy”, nabędziemy je w Samarkandzie przed wylotem. Na nocleg wracamy do hotelu.

3 dzień

TASZKIENT – NUKUS – MORZE ARALSKIE (Ś,O K)

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na lotnisko i lecimy niemal na drugi kraniec Uzbekistanu, do Nukus. Dzisiaj czeka nas wyprawa samochodami 4×4 aż nad brzeg morza Aralskiego  (400 km, ok. 8 godzin z przystankami). To dumny sowiecki człowiek postanowił „poprawić naturę” i przebudować po swojemu ekosystem,  sprawiając, że w ciągu zaledwie 60 lat Morze Aralskie zmniejszyło się o niemal 4/5 swojej powierzchni. Jeszcze mamy szansę je zobaczyć, zanim zniknie z map świata. Po drodze zatrzymamy się, w kilku miejscach, np. aby zobaczyć kompleks Mizdahkan – nekropolię, miasto starożytnego Chorezmu (IV-II w.p.n.e.). W  Muynak dwa ciekawe doświadczenia: kulinarne – wiejski obiad u lokalnej rodziny I historyczne – zwiedzanie Cmentarzyska statków, które kiedyś stały w porcie, a teraz rdzewieją na pustyni. To jeden z bardziej namacalnych dowodów ludzkiego braku dbałości o ekologię, bardzo wymowny. Potem ruszamy drogą nad Morze Aralskie, po drodze przystanek w wiosce Kubla-Ustyurt i będziemy z wizytą u rodziny hodowców wielbłądów. Późnym popołudniem dojedziemy nad Morze Aralskie. Czas na kąpiele. Klimatyczna kolacja, opowieści przy ognisku, nocleg w jutrach.

4 dzień

NUKUS  (Ś, O, K)

Po śniadaniu, zjedzonym o poranku ruszamy w drogę powrotną do Nukus (ok. 400 km/8 godzin), po drodze oglądamy Davletgirey (Kurgancha kala), opuszczoną twierdzę oraz przejedziemy przez Płaskowyż Ustyurt, który skrywa nie tylko złoża gazu i ropy, ale także wiele tajemnic i zagadek; Jezioro Sudochie, którego  bogata fauna przyciąga wielu naukowców i fanów rybołówstwa i łowiectwa z całego świata. Jezioro jest kluczowym przystankiem na długiej drodze migrujących ptaków: różowe flamingi, białe łabędzie, kaczki. Późnym popołudniem docieramy do Nukus, zakwaterowanie, odpoczynek, nocleg w Nukus.

5 dzień

NUKUS – KHIVA (Ś, O, K)

Po śniadaniu spotkanie ze sztuką na krańcu świata!  A tak, bowiem zbiory w Muzeum Savitskiego są bardzo osobliwe, od świetnych zbiorów etnograficznych, wielu dobrych obrazów impresjonistycznych aż po intrygujące malarstwo „socrealistyczne’ z płótnami przedstawiającymi np. pogłębiarkę o zachodzie słońca albo składanie traktora w fabryce. Muzeum robi wrażenie a kolekcja zdecydowanie zasługuje na uwagę. Potem ruszamy do Khivy z przystankiem w Tuprak Kala., dawnej potężnej twierdzy.

Przyjazd do Khivy i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

6 dzień

KHIVA (Ś,O,K)

Karawany przyjeżdżają do Chin z zachodu na wschód, a nasza trasa rozpoczyna się od Khiva, muzealnego miasta pod niebem. Po śniadaniu zaczynamy zwiedzanie miasta. To wyjątkowe miasto-muzeum (UNESCO) okolone murem, liczące ponad 2500 lat historii. Każdy kamień ma tu swoją historię. Wspaniale jest posłuchać o medresach, czyli szkołach koranicznych, średniowiecznych obyczajach i kupcach jedwabnego szlaku. Idealne kompozycje do zdjęć przy turkusowo-zielonych majolikach fasad budynków. Kolacja u rodziny w Khivie, siedząc na miękkich sofach-łożach będziemy delektować się posiłkiem.  Nocleg w Khivie.

7 dzień

KHIVA – URGENCH – BUCHARA (Ś, O, K)

W dawnych czasach trasa z Khivy do Buchary trwała ponad miesiąc. Dziś podróż trwa 6-7 godzin samochodem przez tajemniczą czerwoną pustynię „Kyzyl-Kum”, terytorium „Khorezm”, które w przeszłości nazywano „stanem tysiąca i stu miast”. Jakie tajemnice kryją się na tej pustyni, to właśnie archeolodzy i historycy będą próbowali znaleźć w przyszłości. W międzyczasie zapraszamy do obejrzenia egzotycznych krajobrazów pustyni z wędrującymi wielbłądami, koczowniczymi obozowiskami jurt i starą rzeką Amudarya (Oxus).

Śniadanie w hotelu, a następnie lot z Urgench (ok. 30 min jazdy) do Bukhary. I pomyśleć, że w dawnych czasach trasa z Khivy do Buchary trwała ponad miesiąc. Po przylocie ruszamy na zwiedzanie, miasta w którym urodził się m.in. Ibn Sino (Avicenna), imponujące budowle medres i meczetów z filigranową ornamentyką, feerią barw na pewno nas zauroczą. Podczas spaceru po centrum zobaczymy m. in. : Cytadelę (z IV w.p.n.e.), Mauzoleum Samanidesa (IX w), Chashma Ayub (XIV w,), Meczet Bazar Coumpol, kolorową Medresę Nodir-Divan-Beghi, kompleks Lyabi-Khauz (XIV-XVII w.), Minaret Kalon (XII w.), Medresę Miri Arab (XVI w.).

Wieczorem idziemy na pokaz folklorystyczny połączony z pokazem mody, ciekawa konwencja. Nocleg w Bucharze.

8 dzień

BUCHARA   (Ś,O,K)

Święta Buchara, ojczyzna Ibn Sino (Avicenna), ukochane miasto wszystkich świętych i znanego na całym świecie filozofa – radosnego Hodję Nasriddin, tętniącej życiem, hałaśliwej i luksusowej stolicy Emiratów. Kiedy słyszysz „Splendor Wschodu” – to Buchara!

Po śniadaniu zwiedzamy piękny pałac letni, który architekturą i kolorystyką nieco przypomina Carskie Sioło w miniaturze, odwiedzimy też jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Środkowej Azji, gdzie poznamy historię islamskiego mistycyzmu. Klimatyczne miejsce z piękną architekturą. Potem czas na shopping, wszak jesteśmy na Szlaku Jedwabnym i na pyszną lokalną herbatę Po południu delektujemy się czasem wolnym w Bucharze, nocleg.

9 dzień

SHAKHRISABZ – SAMARKANDA  (Ś, O, K) 

O poranku wsiadamy do szybkiego pociągu i mkniemy do Samarkady (05:00-06:33) Śniadanie, a następnie małymi prywatnymi samochodami  ruszamy do Shakhrisabz (ok. 2,5 godz.). To tutaj urodził się słynny Timur Chromy, twórca jednego z trzech największych imperiów na świecie, obok Aleksandra Wielkiego i Czyngis Chana. Do dzisiaj zachowały się części XIV wiecznego Pałacu. Niegdyś  brama wjazdowa liczyła aż 70 metrów, a po majolikowych ścianach spływała woda. Zobaczymy także kryptę Jahangira i Omara (synów Timura). Innymi pięknymi miejscami w Shakhrisabz są zespół Dorut-Tilovat („Błękitny meczet”, XIV w.) – mauzoleum mentora duchowego Timura- Shamsiddina Kulola, mauzoleum Gumbazi-Seyidona (XVI w.), Meczet Kok-Gumbaz (1435) i Meczet Chazrat-Imam (XIV w.). Możemy też udać się z wizytą na cmentarz polskich żołnierzy armii generała Andersa w Shakhrisabz. Wracamy do Samarkandy. Dzisiaj możemy się udać do hammamu. Nocleg w Samarkandzie

Shahrisabz (Shahr-e Sabz) leży na południowy zachód od Samarkandy, nad rzeką Kaszka-daria. Został założony przez Greków w IIIw.pne, zachowały się wspaniałe zabytki: gigantyczny Pałac Ak-Saraj z XIVw., kompleks z czasów Timurydów, z meczetem katedralnym, mauzoleum, kryty rynek Czor-su, czynna łaźnia miejska z XVw.  Dawne dzielnice miasta świadczą o jego wielowiekowym rozwoju, szczególnie w okresie największej świetności, w XV i XVI w., za panowania Timura i Timuridów. Timur Chromy znany również jako Tamerlan był założycielem dynastii Timurydów, panujący w latach 1370-1405, zdobywca większości Azji Środkowej, Iranu, Iraku i Zakaukazia. 

10 dzień

SAMARKANDA – TASZKIENT (Ś, O, K)

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu zwiedzamy centrum Samarkandy: tutaj niemal każdy momument jest zachwycającym dziełem sztuki – Plac Registan – Medrasa Ulug Bega (XV w), Medrasa Shir-Dor (XVII w), Medrasa Tilla-Kori (wiek XVII). Kompleks architektoniczny Shakhi-Zindeh (XI-XV w) – jeden z najbardziej tajemniczych i niepowtarzalnych zabytków architektonicznych w Samarkandzie, znajduje się niedaleko meczetu Bibi-Khanym, nazwanego tak na cześć ukochanej Timura. Zwiedzimy też baśniowo kolorowe Mauzoleum Guri Emir skrywające Grób Tamerlana (XIV-XV w) Po południu przejdziemy szybkim pociągiem do Taszkentu (osiąga prędkość do 230km/h). Kolacja i nocleg w Taszkiencie.

Wieki temu było to jedno z ważniejszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin. W 1369 roku Timur wybrał Samarkandę na swoją siedzibę. Chciał on w pełni odbudować miasto, które w 1220 r. zostało zburzone przez Czyngis-chana. Rozpoczął on budowę własnego mauzoleum – Gur-i Mir. Tutaj, także Timur, wzniósł dla teściowej wielki meczet Bibi Chanum z wielu tysięcy kamiennych bloków. Wewnątrz mieściła się imponująca sala modlitw, a nad meczetem zbudowano 400 kopuł, podtrzymywanych przez marmurowe kolumny. Monumentalne budowle z błękitnymi kopułami są exlibrisem miasta.

11 dzień

TASZKIENT- WARSZAWA

W nocy transfer na lotniskom i przelot do Warszawy (via Moskwa). Przylot do Warszawy i zakończenie naszej wyjątkowej przygody z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy!

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
PORTUGALIA – PORTO
Poznawcze
Kulinarne
Na winnym szlaku
Weekendy
4 dni

PORTUGALIA – PORTO

więcej o wyprawie
PORTUGALIA – LIZBONA
Poznawcze
Kulinarne
Weekendy
4 dni

PORTUGALIA – LIZBONA

Zabytki Lizbony, degustacje win, regionalna kuchnia, wizyta na Cabo da Roca

więcej o wyprawie
BRAZYLIA – RIO DE JANEIRO
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
11 dni

BRAZYLIA – RIO DE JANEIRO

Rio de Janeiro - Miasto Cudów - samba, caipirinha i piękne plaże...

więcej o wyprawie