Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Ameryka Południowa i Środkowa

PERU BOLIWIA

 • Boliwia
 • Peru

Opis

Peru, ponad 25,6 mln mieszkańców, kraj położony w centralnej i zachodniej Ameryce Południowej, miejsce spotkań wielu kultur. Graniczy z Chile, Boliwią, Brazylią, Kolumbią i Ekwadorem. Peru jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Napotkamy tutaj  tropikalne wybrzeże, pustynne wyżyny i amazońską dżunglę. Stolicą kraju jest ośmiomilionowa Lima.  Podczas wyprawy odkryjemy tutaj  wspaniałe stanowiska archeologiczne. Machu Picchu, wybrane kilka lat temu jednym z cudów świata, niewiarygodne Pisac czy monumentalne Ollantaytambo.  Będziemy zastanawiać się nad tajemnicą hieroglifów Nazca, poznawać kulturę Indian, czy podziwiać kolonialną architekturę. Podczas wyprawy nie zabraknie miejsc przyrodniczych, odwiedzimy między innymi Kanion Colca. Peru jest krajem o niezwykle bogatej przeszłości i żywej teraźniejszości. Szczątki wielkich cywilizacji i dawnych kultur sprawiają, że ten fascynujący obszar pozostaje na zawsze w pamięci. Odwiedzimy również stolicę Boliwii La Paz, pięknie położone miasto. Odwiedzimy lokalne targi, gdzie podglądać będziemy życie Indian.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 16 dni
Dostępne terminy wypraw

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Podany program jest przykładowym zawierającym kompletne świadczenia oraz opiekę pilota. Z przyjemnością dostosujemy program do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

2680 USD+5270PLN / dla grupy 14 os płatnych.

Uwagi

CENA OBEJMUJE

 • Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa – Lima – Warszawa
 • Przelot wewnętrzny na trasie Cusco – Lima wraz z opłatami lotniskowymi
 • Noclegi w hotelach 3*/4* Lima na bazie pokoi dwu lub trzyosobowych. Doplata do pokoju jednoosobowego
 • Śniadania, obiady lub kolacje zgodnie z programem
 • Przejazdy prywatnymi busami lub autobusami
 • Transfery z i na lotniska oraz na dworzec autobusowy
 • Pociąg typu Expeditions Ollantaytambo/Aguas Calientes/ Ollantaytambo lub Poroy
 • Opłaty wstępów i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
 • Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach,
 • Opiekę pilota w j. polskim
 • Ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.

CENA NIE OBEJMUJE

 • Pozostałego wyżywienia
 • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
 • Zwyczajowych napiwków sugerowana kwota ok 80 USD/os na wyjazd.

UWAGA!
• Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. W
takim przypadku będziemy proponować alternatywne (równomierne finansowo) rozwiązania
zastępcze. Nierównoważne finansowo rozwiązania wymagają dopłaty nadwyżki w stosunku do
obliczonego kosztorysu.

 

 

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – LIMA (K)
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel. Wręczenie dokumentów podróży. Przelot do Limy przez jeden z europejskich portów lotniczych. Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Nocleg.

2 dzień

LIMA – STOLICA WICEKRÓLESTWA (Ś, O) 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad zjemy  w restauracji usytuowanej nad oceanem. Czas wolny na spacer, nocleg w Limie.

3 dzień

WYSPY BALLESTAS – MALE GALAPAGOS i LINIE NAZCA (Ś, K) 

Wczesne śniadanie. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos). Po dotarciu do portu ruszamy w rejs, z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacją Krzyża Południa, a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Docieramy do Ballestas, opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Przejazd prywatny do oazy Huacachina. Nazwa tego obiektu jest hasłem w starożytnym jezyku keczua: nazwa Huaca oznaczała sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tego miejsca. Było wiec to miejsce pielgrzymek związanych z zapłodnieniem ziemi. Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa leżąca wśród wydm, które ukazują andyjskie spojrzenie jako ciało kobiece. Myśląc o rezultatach procesu synkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Ruszamy dalej w kierunku Nazca.

Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z  przyrodą.

Dojazd do Nazca, kolacja. Zakwaterowanie w hotelu w miasteczku Nazca, nocleg.

4 dzień

RUSZAMY W ANDY! (Ś, O) 

Śniadanie. Całodzienny przejazd prywatnym transportem do Arequipy. Trasa prowadzi przez pustynię, wzdłuż Oceanu, poprzez Andy. Po drodze podziwiać będziemy fantastyczne widoki.  Na  obiad zatrzymamy się  w Camana. Do Arequipy dotrzemy wieczorem, zakwaterowanie w hotelu w centrum Arequipy, nocleg.

5 dzień

AREQUIPA – BIAŁE MIASTO POŚRÓD ANDÓW. (Ś, O) 

Po śniadaniu, wolnym krokiem ze względu na wysokość, ruszamy na eksplorację miasta.  Arequipa – leży na wysokości 2,378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu  Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru.

Zobaczymy centrum miasta oraz założony w 1570 roku klasztor Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszy i największy pomnik religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w.  Obiad w restauracji lokalnej. Czas wolny. Nocleg w centrum Arequipy.

6 dzień

W STRONĘ COLCA (Ś, O)

Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu  Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd  wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany.

Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Obiad. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.

7 dzień

KONDORY NAD KANIONEM (Ś,O)

Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, za który nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów. Spróbujemy wypatrzeć go ponad kanionem,  w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polska ekipę kajakarzy w 1981roku.

Obiad  w lokalnej restauracji. Przejazd prywatny do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m npm). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

8 dzień

PŁYWAJĄCE WYSPY UROS NA JEZIORZEZTITICACA – W STRONĘ BOLIWII (Ś, K)

Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro, by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane  balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia.

Następnie ruszamy w stronę Boliwii. Przekroczenie granicy peruwiańsko – boliwijskiej w Desaguadero, zmiana czasu na boliwijski (jedna godzina do przodu).  Zwiedzanie Tiahuanaco, przejazd do La Paz, kolacja w hotelu, nocleg.

9 dzień

BOLIWIA (Ś, K)

Śniadanie. Rozpoczynamy wyprawę zwiedzając słynny targ czarowników i kolonialny kościół San Francisco. Trasa prowadzi dalej do Plaza Murillo, gdzie znajduje się katedra, Pałac Rządowy i budynki Kongresu Narodowego. Następnie odwiedzimy słynną kolonialną ulicę Jaen, a następnie odwiedzimy replikę pół-podziemnej świątyni kultury Tiwanaku. Dalej przemieścimy się na główną stację kolejki linowej, aby cieszyć się niesamowitym doświadczeniem podróżowania między górami na pokładzie najnowocześniejszego i jedynego w swoim rodzaju środka transportu w Ameryce Południowej. Podczas jazdy podziwiamy niesamowite widoki miasta. Wycieczka do Doliny Księżycowej.  Po południu czas wolny na eksplorację miasta. Kolacja i nocleg w La Paz.

10 dzień

LA PAZ – COPACABANA – PUNO (Ś, O)

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Peru. Zatrzymamy się w słynnym sanktuarium Copacabaa, gdzie podglądać będziemy lokalne zwyczaje religijne. Obiad na trasie. Po przekroczeniu granicy zatrzymamy się w lokalnym kościele charakteryzującym się synkretyczną architekturą czerpiącą z tradycji indiańskich oraz przy stanowisku archeologicznym z czasów prekolumbijskich. Powrót na nocleg w Puno.

11 dzień

PUNO – CUZCO (Ś, O)

Po śniadaniu przejazd do Cusco. Na trasie zwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Pucara i Raqchi (kompleks archeologiczny ze Świątynią Wiracocha). Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się  na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Typowy obiad – bufet w miejscowości Sicuani. Postój w  miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku.

Ok. 18:00 Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco (w języku keczua Qosqo  oznacza pępek świata). Nocleg.

12 dzień

ŚWIĘTA DOLINA INKÓW (Ś, O)

Po śniadaniu wyruszamy na wycieczkę do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad w lokalnej restauracji. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna tajemnica dotąd nierozwiązana.

Dalej udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Fakultatywnie: wspinaczka na szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra), lub montaña (wstep ok. 20 USD, należy rezerwować  w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny 400 osób).

Powrót pociągiem do Cusco, nocleg.

13 dzień

 7 CUDOW ŚWIATA – MACHU PICCHU (Ś, O)

Wczesna pobudka. Po śniadaniu przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte”  światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama  dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiad.

14 dzień

DAWNA STOLICA INKÓW (Ś, O)

Śniadanie. City tour. Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny;  jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostalo wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Kolacja show. Nocleg.

15 dzień

LIMA WARSZAWA (Ś, O)

Śniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do Limy, pożegnalny obiad, dalej wylot z Limy do Europy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
PORTUGALIA – PORTO
Poznawcze
Kulinarne
Na winnym szlaku
Weekendy
4 dni

PORTUGALIA – PORTO

więcej o wyprawie
PORTUGALIA – LIZBONA
Poznawcze
Kulinarne
Weekendy
4 dni

PORTUGALIA – LIZBONA

Zabytki Lizbony, degustacje win, regionalna kuchnia, wizyta na Cabo da Roca

więcej o wyprawie
BRAZYLIA – RIO DE JANEIRO
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
11 dni

BRAZYLIA – RIO DE JANEIRO

Rio de Janeiro - Miasto Cudów - samba, caipirinha i piękne plaże...

więcej o wyprawie