Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Ameryka Południowa i Środkowa

KOLUMBIA - BOGOTA, REGION KAWY, CANO CRISTALES (kolorowa rzeka) - CARTAGENA, KARAIBY

 • Kolumbia

Opis

10.10 – 22.10.2023

Kolumbia to szalenie zróżnicowany kraj, ponadto w ostatnich latach stała się jednym z najmodniejszych kierunków turystycznych. Podczas jednej podróży zobaczymy: kolonialną zabudowę typową dla Ameryki Łacińskiej w Bogocie i Cartagenie, plantacje kawy w regionie Pereira, niezwykłą kolorową rzekę, dostępną tylko przez kilka miesięcy w roku,  piękne karaibskie plaże, miasteczko Mompox, w którym poczujemy atmosferę powieści Gabriela Garcia Marqueza. popłyniemy też rzeką Magdalena, by podziwiać wspaniałą przyrodę. Spróbujemy lokalnej kuchni, nauczymy się zbierać kawę i zatańczymy w rytm karaibskich rytmów. Zapraszamy Państwa w niesamowitą podróż: szlakiem kolonialnej architektury, wspaniałej przyrody, pięknych karaibskich plaż, po najpiękniejszych regionach Kolumbii.

GŁÓWNE ATRAKCJE

 • PLANTACJE KAWY I TREKKING W DOLINIE COCORA
 • KOLOROWA RZEKA – JEDEN Z CUDÓW KOLUMBII
 • KOLONIALNA CARTAGENA
 • SZLAKIEM POWIEŚCI GABRIELA GARIA MARQUEZA
 • MEDELLLIN

Terminy

Czas trwania wyprawy 13 dni
Dostępne terminy wypraw
Cena od: 3690 USD+ 2950 PLN + bilet lotniczy ok 4800 PLN

Uwagi

CENA I UWAGI DO WYJAZDU

 • cena pakietu: 3690 USD + 2990 PLN + przelot DLA 12 osób
 • cena pakietu: 3790 USD + 2990 PLN + przelot DLA 10 osób
 • dopłata do jedynki
 • wylot z Warszawy 
 • grupa min. 12 os.

CENA OBEJMUJE

 • 3 wewnętrzne przeloty na trasie Bogota – Pereira;  Pereira – Medellin; Medellin – Mompox
 • 2 loty awionetką na trasie Bogota – La Macarena – Villavicencio
 • zakwaterowanie w hotelach  w pokoju 2-os (poniżej opis) 
 • transfery lotniska/hotele/lotniska w Kolumbii,
 • transporty klimatyzowanymi busami, metrem, motorówką,
 • butelkowaną, niegazowaną wodę podczas transferów i przejazdów,
 • śniadania w hotelach
 • 2 posiłki dziennie obiady lub kolacje i pełne wyżywienie podczas pobytu nad Caño Cristales; karaibski lunch z karaibska ryba podczas DayTour’u na Wyspy Rozancowe
 • wycieczki i atrakcje zgodne z programem,
 • bilety wstępu zgodnie z programem zwiedzania,
 • lokalnych przewodników podczas zwiedzania zgodnie z programem.
 • opiekę polskojęzycznego lokalnego pilota na miejscu do wyłącznej dyspozycji grupy (pilot spotyka się z grupą na lotnisku w Bogocie w dniu przylotu, pozostaje z grupą przez cały czas pobyt w Kolumbii i rozstaje się z grupą na lotnisku w Cartagenie w dniu wylotu)
 • ubezpieczenie od sportów ekstremalnych w dniu z canopy (zipline)
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu (obejmujące choroby przewlekłe)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • specjalną aplikację dedykowaną dla wyjazdu
 • opłaty klimatyczne 

CENA NIE OBEJMUJE

 • przelotu na trasie Warszawa – Bogota; Cartagena  – Warszawa (ok 3000-4000PLN)
 • innych opłat niż wymienione powyżej
 • napiwków
 • pozostałych posiłków poza wymienionymi
 • pozostałych napoi do posiłków poza wymienionymi
 • wydatków natury osobistej

Cena skalkulowana dla grupy min. 12 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

PROPONOWANE HOTELE 

Podróże do Kolumbii w czasach COVID

Przed przylotem do Kolumbii (oraz wylotem), należy wypełnić online formularz Check Mig https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf. Będzie on konieczny do boardingu w Polsce na lot do Kolumbii (mnie przynajmniej spradzali, jak wylatywalam kilka miesiecy temu z Poznania). W niektórych przypadkach, urzędnicy celni proszą o ten sam dokument po przylocie podczas migracji w Bogocie.

 • zgodnie z dekretem 2085 z dnia 16 grudnia 2021 r., do Kolumbii możliwy jest wjazd turystyczny wyłącznie osób:
 1. Z pełnym schematem szczepień na COVID (2 dawki lub 1 dawka w przypadku szczepionki jednodawkowej Johnson) + 14 dni
 2. Z jedną dawką szczepienia i negatywnym testem PCR wykonanym na 72 h przed przekroczeniem kolumbijskiej granicy.

Osoby niezaszczepione nie mogą aktualnie wjechać do Kolumbii.

Wymóg ten dotyczy osób powyżej 18 roku życia.

 • Zgodnie z dekretem 1408 z dnia 3 listopada 2021 r. wstęp do restauracji możliwy jest wyłącznie za okazaniem dokumentu potwierdzającego szczepienie na COVID.
 • Poki co, we wszystkich miejscach publicznych (na ulicach rowniez) oficjalnie nosi sie maseczki, choc juz w regionach oddalonych od miast (glownie tych cieplych) wyglada to roznie. Obowiazek w kazdym razie istnieje.

 

 

Każdą wyprawę możesz zorganizować w dogodnym dla siebie terminie, dla wybranej liczby osób.

Możemy zmodyfikować program na życzenie. Podany program jest przykładowym zawierającym kompletne świadczenia oraz opiekę pilota. Z przyjemnością dostosujemy program do Twoich potrzeb.

Cena imprezy może ulec zmianie w zależności od wybranego terminu oraz ilości Uczestników.

Prosimy o kontakt z biurem – przygotujemy dla Ciebie ofertę.

Sprawdź zakładkę „aktualnie w sprzedaży” znajdziesz tam potwierdzone oraz sprzedawane oferty wyjazdów, do których możesz dołączyć!

 

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – BOGOTA (K)

Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel. Wręczenie dokumentów podróży. Przelot do Bogoty przez jeden z europejskich portów lotniczych.
Przylot do stolicy Kolumbii – 10 milionowej Bogoty.
Bogota położona jest na wysokości 2 600 m n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczna lokalizacja na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej.
Transfer (ok. 30 minut) do centrum miasta i wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3150 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. W ramach przywitania wypijemy aromatyczny i rozgrzewający napój canelazo, który przygotowywany jest tradycyjnie na bazie anyżowej wódki aguradiente lub brandy, z dodatkiem nierafinowanego cukru panela, oraz goździków i cynamonu.
Następnie transfer do hotelu w eleganckiej, północnej części Bogoty i zakwaterowanie. Transfer do urokliwej dzielnicy Usaquen, która dawno temu była kolonialnym miasteczkiem na obrzeżach kolumbijskiej stolicy i kolacja w renomowanej przez lokalnych chefów kuchni restauracji La Mar. Powrót do hotelu na nocleg.

2 dzień

LA MACARENA (Ś,O,K)

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Bogocie.
Lot awionetką do miasteczka La Macarena położonego na kolumbijskiej sawannie. Lądowanie samolotu odbywa się na rustykalnym, sawannowym pasie lotniska, a wypakowywanie walizek i plecaków na wóz konny to pierwszy sympatyczny obrazek na miejscu. Rejestr pasażerów i przejście do hotelu w centrum miasta. Następnie – obiad w lokalnej restauracji i przejście do portu w La Macarena, skąd przekroczymy rzekę Guayabero motorówką, po czym rozpoczniemy spacer do jednej z atrakcji regionu (Caño Cristalitos, El Mirador, Bajo Lozada o Caño Piedra (w zależności od uzyskanego pozwolenia)).

Park Narodowy Serranía de La Macarena i przepływająca przez niego rzeka Caño Cristales to aktualnie największa atrakcja przyrodnicza Kolumbii. O Caño Cristales, czyli stosunkowo niewielkiej jak na warunki południowoamerykańskie rzece, mającej około 100 km długości i zaledwie 20 m szerokości, usłyszeć można od niedawna. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce zupełnie niedostępne. Na tych terenach toczyła się wojna domowa, ulicami miasteczka – La Macarena spacerowała partyzantka FARC, na wzgórzu nad rzeką stała obok małego baraku antena, skąd nadawało na cały otaczający region partyzanckie radio „La voz de la resistencia”, zagłuszając jakiekolwiek inne fale. Mieszkańcy regionu uprawiali kokę, bo tylko to się opłacało i sprzedawali ją guerrilli. Ile wyprodukowali – tyle kupowano, a pieniędzy nie brakowało. Regularne wojsko obawiało się zbliżać do tych obszarów, które ze względu na ukształtowanie terenu trudne były do ataku. Caño Cristales leży bowiem w górach, porośniętych puszczą, a otoczone jest sawanną. Mieszkańcy udawali się od czasu do czasu nad magiczną rzekę, organizując tradycyjne „spacery z garnkiem”. Nigdy jednak nie myśleli, że to, co dla nich było zwykłą rzeką, którą znali od zawsze, dla innych może być cudem natury, określanym przez tych którzy mieli szczęście ją zobaczyć jako „rzeka która uciekła z raju”, „najpiękniejsza rzeka na świecie”, „rzeka o pięciu kolorach” lub „rozpuszczona tęcza”.
Dziś po guerilli nie ma śladu. Ulice miasteczka patrolują kolumbijscy żołnierze, flirtując pod sklepami z urodziwymi mieszkankami i popijając gorącą kawę. La Macarena jest miejscem bezpiecznym, mimo iż na górce za miasteczkiem dalej stoi ten sam partyzancki barak, skąd jeszcze kilka lat temu nadawano propagandowe audycje.
Góry Serranía de la Macarena, w jakich płynie rzeka, uznawane są za najstarszą skałę na świecie, która liczy sobie 1 200 milionów lat i należy do tzw. Escudo Guyanés, stanowiącego przedłużenie ciągnące się od Wenezueli przez Gujanę i Brazylię. Skaliste dno rzeki porośnięte jest natomiast podwodną rośliną o nazwie Macarenia clavigera, która nie pojawia się w żadnym innym miejscu na świecie. Roślina ta pod wpływem słońca przybiera ostro czerwony kolor, który kontrastuje z czarną skałą mającą formę głębokich studni, które są bardzo niebezpieczne ze względu na silne wiry, jakie w nich występują. Dodatkowo niektóre fragmenty rzeki pokryte są delikatnym piaskiem, odbijającym dno rzeki na żółto. Jeśli dodać do tego błękit bezchmurnego nieba i otaczającą zieleń, otrzymujemy pięć kolorów. Kąpanie dozwolone jest tylko w ściśle określonych miejscach, przy niewielkich wodospadach i naturalnych basenikach, które utworzyła sama rzeka. Dbając o czystość rzeki, nie należy używać środka na komary ani kremu z filtrem chroniącego przed słońcem, wchodząc do wody. Lepiej założyć długie spodnie i długi rękaw, gdyż słońce mocno grzeje.
Powrót do miasteczka w godzinach popołudniowych. Krótki odpoczynek i przejście na lokalną fiestę, gdzie przy tradycyjnej muzyce spróbujemy mięsa wołowego pieczonego na żerdziach z juką (gotowanym maniokiem) i ziemniakami, tak jak robią to kolumbijscy kowboje na sawannie w tym regionie kraju.
*Opisy są jedynie orientacyjne, ponieważ trasa trekkingu w Caño Cristales jest ustalana przez dyrekcję parku codziennie w zależności od ilości grup turystycznych, które tego konkretnego dnia udają się nad rzekę.

3 dzień

LA MACARENA (Ś,O,K)

Wcześnie rano, po śniadaniu, udamy się do portu w La Macarena i stamtąd przekroczymy rzekę Guayabero motorówką, po czym rozpoczniemy około godzinny spacer do rzeki Caño Cristales (najpierw przejeżdżając 7 km po sawannie samochodami 4×4 i dalej, od wrót Parku Narodowego już pieszo). Tego dnia poznamy wodospady, naturalne baseny rzeki i jej najpiękniejsze odcinki porośnięte czerwoną rośliną Macarenia clavigera, która w miejscach, gdzie świeci słońce jest czerwono – różowa, zaś w cieniu pozostaje soczyście zielona.
Tradycyjny lunch zawinięty w liście banana zjemy nad samym brzegiem rzeki w formie kolumbijskiego pikniku. W godzinach popołudniowych powrót do La Macarena i odpoczynek. Następnie kolacja i nocleg.
*Opisy są jedynie orientacyjne, ponieważ trasa trekkingu w Caño Cristales jest ustalana przez dyrekcję parku codziennie w zależności od ilości grup turystycznych, które tego konkretnego dnia udają się nad rzekę.

 

4 dzień

LA MACARENA – BOGOTA  (Ś,K)

Odlot awionetką do Villavicencio a stamtąd transfer lądowy (3 h) po drodze łączącej kolumbijską sawannę z regionem Andów do Bogoty. W godzinach południowych, transfer do centrum miasta i spacer po Starówce – La Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie: Chorro de Quevedo, czyli wzgórze kacyka Muisca – pierwotnego wodza tych terenów i spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Następnie przejdziemy na centralny plac miasta – Plaza de Bolívar z budynkiem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą.
W trakcie zwiedzania zajrzymy do najstarszej kawiarenki Bogoty – „Fałszywe drzwi” (Puerta falsa), która działa od 1816 r. Słynie ona z bogotańskich słodkości i „tamales”, podobnych do polskich gołąbków. Mówi się w Bogocie, że w „Fałszywych drzwiach” bywała ukochana Simona Boliwara – Manuelita Saenz i że on sam pijał tam gorącą czekoladę.
W godzinach wieczorny transfer do hotelu i zakwaterowanie.
Kolację zjemy w kultowej klubo-restauracji Andrés D.C. należącej do znanego na całym kontynencie chefa kuchni Andresa Jaramillo. Skosztujemy sztandarowe danie tej restauracji, tzw. “wołowinę w płótnie”, czyli słynny lomo al trapo. Po kolacji szalona zabawa w rytm latynoskich dzięków.

5 dzień

REGION KAWY (Ś,O)

Wczesne śniadanie w hotelu, a następnie transfer na lotnisko i przelot do Regionu Kawy. Po wylądowaniu w Pereirze udamy się na plantację kawy w Alcalá (ok. 1 h 10 m). Po drodze na szczególną uwagę zasłużą domy w tym regionie, będące dawnymi hacjendami właścicieli kawowych plantacji, ustawione są na wysokich palach a ich nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, między doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. Ściany domów pomalowane są na intensywne kolory, co na tle krzewów kawowych wygląda bardzo soczyście. Rozgrzane powietrze przesycone jest tutaj zapachem kawy.
Wyjście na plantacje, gdzie poznamy proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka, po filiżankę aromatycznego, czarnego napoju.
Po tym doświadczeniu, dla odważnych proponujemy lot na zipline’nie (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym („bosque de guadua”) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków różnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów, pod różnym kątem, co powoduje, że szybkość takiego lotu dochodzić może i do 75 km/godzinę. Dodatkową atrakcją lotów jest fakt, że przemieszczamy się po trzech departamentach Kolumbii: Valle del Cauca, Quindío i Risaralda.
W ogrodach kawowej hacjendy zjemy tradycyjny lunch, czyli bandeja paisa (w dokładnym tłumaczeniu „taca z Regionu Kawy”). Jest to charakterystyczne danie dla całego regionu, w którym w związku z ciężką pracą przy zbiorach kawy, rolnicy potrzebują pożywienia wysoce kalorycznego. W skład tej węglowodanowej bomby wchodzi: ryż, smażony platan (warzywna odmiana banana), jajko sadzone, kukurydziany placek – arepa, smażone mięso mielone, kolumbijska kiełbaska (chorizo), czerwona fasola, smażony w głębokim tłuszczu boczek i świeże awokado. Wieczorem transfer na nocleg do hacjedzie San Jose w Pereirze.

6 dzień

REGION KAWY (Ś,O)

Po śniadaniu przejazd do znanego z architektury kolumbijskiego Regionu Kawy, niezwykle malowniczego miasteczka Salento. Z centralnego placu miasteczka przejazd tradycyjnymi kawowymi Jeep’ami Willys do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” (Valle del Cocora) porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową, której wysokość dochodzi do 70 metrów. W programie trekking po mglistym lesie i możliwość obserwowania fauny i flory tego regionu.
Powrót do Salento i lunch w restauracji należącej do żony Burmistrza miasteczka, gdzie kręcony był odcinek polskiej edycji programu „Master Chef”, który nagrywany był w Kolumbii w 2016 roku. Popisowym daniem restauracji jest andyjski, tęczowy pstrąg. Po lunchu czas wolny w miasteczku, które położone jest między monumentalnymi Andami i uważane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady zapadają̨ na długo w pamięci, a liczne kawiarenki zapraszają̨ do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów, itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka – Calle Real nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników.
W godzinach popołudniowych spróbujemy naszych sił w lokalnych sportach, a mianowicie bilardzie i wybuchowej grze w “tejo” w domach gry w miasteczku Salento. Podczas tej zabawy, spróbujemy oczywiście najlepszego, kolumbijskiego piwa “Club Colombia”.
Powrót do hotelu i nocleg.

 

7 dzień

MEDELLIN (Ś,O)

Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Pereirze i bezpośredni lot do Medellín.
Transfer do Ogrodu Botanicznego na lunch w uroczej restauracji na terenie ogrodu – In Situ, wykorzystującej do przygotowywania potraw produkty rosnące w tym miejscu. Następnie CT po mieście, które w latach 90, w tzw. epoce Pablo Escobara, uznawane było za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast świata, a które aktualnie wygrywa w rankingach miast najbardziej innowacyjnych. Przejazd do dzielnicy Comuna 13, która uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta. Kilka lat temu, w ramach wyrównywania szans społecznych mieszkańców Medellín, dzielnica ta połączona została z resztą miasta ruchomymi schodami, które ułatwiły do niej dostęp, poprawiając tym samym bezpieczeństwo. Przemieszczać się będziemy jedynym w swoim rodzaju metrem, znanym na całym świecie, gdyż jego niektóre linie zamiast szybkich pociągów posiadają wagoniki zawieszone niczym kolejka linowa nad najbiedniejszymi dzielnicami miasta, udostępniając ten środek transportu najbardziej potrzebującym. Przejazd tym niesamowitym metrem nad kolumbijskimi „fawelami”, znanymi tutaj jako comunas, i spacer po jednej z nich, w towarzystwie lokalnego przewodnika, który zapewni nam potrzebną tutaj ochronę. Wieczorem przejazd do hotelu i zakwaterowanie.

8 dzień

MOMPOX (Ś,K) 

Po śniadaniu, transfer na lotnisko w Medellin i bezpośredni lot nad niesamowicie ciekawym geograficznie regionem Cienaga, przeciętym wstęgą rzeki Magdaleny – Mompox.

Mompox to turystyczna perła. Jedno z tych miejsc, które raz odwiedzone wabią urokiem, zaciekawiają tajemnicą i pozwalają przeżyć coś wyjątkowego. Tego punktu na mapie nie wolno pominąć podczas podróży do Kolumbii. Samo położenie miasta na największej w całej Ameryce Łacińskiej wyspie na najdłuższej, kolumbijskiej rzece – Magdalenie, która w naturalny sposób na przestrzeni dziesięcioleci zmieniła swój kierunek, jest intrygujące. To właśnie Magdalena, niczym kapryśna kobieta, skazała to wspaniałe, kolonialne miasto, obdarowane cudownym klimatem na osamotnienie i powolną, blisko stuletnią śmierć, trochę tak jak to opisał kolumbijski Nobel – Gabriel Garcia Marquez w swojej powieści „Sto lat samotności”. 

Z lotniska, lokalnym środkiem transportu – motorowymi rikszami, udamy się do centrum miasta, do tzw. Pierwszej Ulicy, tuż nad brzegiem rzeki. To właśnie tutaj znajduje się nasz hotel. Urokliwe, białe domostwa, z przestronnymi patiami, uliczki, po których przebiegają objuczone tropikalnymi owocami osiołki, jakby poszukując dawnego, handlowego szlaku, tak ważnego dla życia Mompox, potęgują wrażenie realizmu magicznego. Po zakwaterowaniu udamy się na spacer uliczkami Mompox, poznamy jego historię i najważniejsze punkty. Udamy się również na cmentarz. Upodobały go sobie gromady kotów, wygrzewających się leniwie na nagrobkach. Ale Mompox to znacznie więcej niż historyczne miasteczko. Przekonamy się o tym podczas warsztatów srebrnych filigran, słynnych na cały świat. Tę technikę odkryje przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych projektantek biżuterii z Mompox – Doris Wamaris.  Tego dnia, udamy się na przepyszną kolację do jednej z doskonałych restauracji nad brzegiem rzeki Magdaleny.

9 dzień

MOMPOX (Ś,K)

Po śniadaniu, udamy się do portu, skąd wypłyniemy w 2-godzinny rejs po rzece Magdalenie i jej rozlewisku. Podziwiać będziemy tropikalną florę, ptaki i zwierzęta regionu. Uda nam się również obejrzeć Mompox z perspektywy promu, który kursował na tej trasie przez dziesięciolecia.  Po powrocie – czas wolny na indywidualne odkrywanie Mompox, zakupy i leniwe popołudnie w najpiękniejszym hotelu w mieście.  Kolację tego dnia zjemy na najważniejszym placu miasteczka, tuż przy domu Santiago Nassara – bohatera tej powieści “Kroniki zapowiedzianej śmierci” Marqueza. To wlasnie w tym miejscu powstała kinowa wersja tej historii.

10 dzień

CARTAGENA (Ś,O)

Po śniadaniu przejazd lądowy do Cartageny (5 h) z przystankiem w San Jacinto znanym na kolumbijskiej mapie jako miejsce, gdzie produkowane są najpiękniejsze hamaki. Około południa dotrzemy do Cartageny, która uważana jest za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów, będące głównym portem przeładunkowym złota w epoce hiszpańskiej Kolonii i centrum handlu niewolnikami. Przejazd do kolonialnego centrum miasta i lunch w restauracji Montesacro, tuż przy Pałacu Inkwizycji.
Po lunchu zwiedzanie kolonialnego centrum miasta. Cartagena de Indias, słusznie nazywana „Perłą Karaibów”, jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast wybrzeża karaibskiego. Podczas jej zwiedzania skupimy się na kolonialnym centrum miasta – Starówce, która otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. Spacer rozpoczniemy przy Torre del Reloj (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i Paseo de los Dulces (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márqueza. To właśnie tutaj, na Plaza de los Coches (Plac Karet) w XVI w. odbywały się największe w tej części świata targi niewolników. Kolejnym punktem spaceru jest plac przy klasztorze San Pedro de Claver, gdzie poznamy historię jezuickiego zakonnika, broniącego praw afrykańskich niewolników, znanego jako „Niewolnik niewolników”. Będziemy mieli również okazję posłuchać o kolumbijskiej Pocahontas, czyli Indiance Catalinie, która pomogła Hiszpanom w pacyfikacji indiańskich plemion, a w dniu dzisiejszym jest symbolem odbywającego się w Cartagenie co roku międzynarodowego festiwalu kina.
W dalszej części spaceru przejdziemy na plac Simona Bolivara, gdzie znajduje się Muzeum Inkwizycji mieszczące się w przepięknym, kolonialnym budynku z charakterystycznym wejściem zbudowanym ze skały koralowej i drewnianymi balkonami. Budynek ten od 1610 r. przez ponad 200 lat pełnił funkcję siedziby hiszpańskiej Inkwizycji. Na Placu Bolivara poznamy też historię ubranych w wielokolorowe kolorowe sukienki, czarnoskórych, sprzedawczyń owoców – Palenqueras, które są najchętniej fotografowanym symbolem miasta.
Późnym popołudniem przejdziemy na mury obronne, gdzie wypijemy zimne mojito w emblematycznym barze Café del Mar, skąd można podziwiać jedne z najpiękniejszych zachodów słońca w mieście.
Następnie przejedziemy bryczkami po malowniczych uliczkach Starówki.

11 dzień

WYSPY RÓŻANCOWE (Ś,O,K)

Po śniadaniu transfer do portu jachtowego w Cartagenie i rejs na archipelag Wysp Różańcowych („Islas del Rosario”), usytuowany na Oceanie Atlantyckim. Archipelag złożony jest z 27 wysp. Niektóre z nich są duże, inne tak malutkie, że zaledwie można na nich stanąć. Zaledwie trzy z nich są własnością państwa. Wyspy Różańcowe to dziewicze plaże z krystalicznie czystą wodą, której kolor w zależności od kąta padania słońca zmienia się od turkusowego po błękitny. Do tego dodać należy delikatny szum karaibskiego morza, tropikalną roślinność, rafy koralowe zamieszkałe przez niezliczone gatunki ryb o wszelkich możliwych rozmiarach, kolorach i formach, jak: nienasycone nigdy graniki (meros), rekiny, delfiny, egzotyczne koniki morskie, romantyczne żółwie, meduzy i kalmary.
Dzień relaksu w zatoce Cholón na najpiękniejszej plaży w tej okolicy – Agua Azul wraz z tradycyjnym, karaibskim lunchem.
W godzinach popołudniowych powrót motorówką do Cartageny. Transfer do hotelu i czas na przebranie się.
Następnie przejdziemy do restauracji Cande, która uważana jest za z najlepszą w mieście, na wykwintną kolację przy karaibskiej muzyce na żywo.

12 dzień

CARTAGENA – WYLOT DO POLSKI (Ś,O)

Po śniadaniu czas na relaks w hotelu oraz ostatnie zakupy.  Przejazd do kolonialnego centrum miasta i lunch w restauracji El Gobernador, należącej do słynnych w Ameryce Południowej chefów kuchni – braci Rausch. Po lunchu transfer na lotnisko i wylot do Europy.

13 dzień

WARSZAWA

Przylot do Warszawy i zakończenie naszej kolumbijskiej podróży.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

BARWY KOLUMBII

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA

Luksusowa wakacyjna podróż szlakiem architektury nowoczesnej, wina i doskonałej gastronomii…

więcej o wyprawie
KOSTARYKA
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
13 dni

KOSTARYKA

Szalony zjazd na linach przez środek dżungli, kawa i trekking na wulkan

więcej o wyprawie
GRUZJA
Poznawcze
8 dni

GRUZJA

Wyprawa w góry Kaukazu i degustacje win...

więcej o wyprawie
EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
Top service
15 dni

EKWADOR (GÓRNA AMAZONIA) + GALAPAGOS

4 dniowy Rejs po Galapagos śladami Darwina, wizyta na równiku, przygoda w Banos i trekking na Cotopaxi

więcej o wyprawie
FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

FRANCJA – NA SZLAKU WIN BORDEAUX, KONIAKU I PYSZNEJ KUCHNI

Kraina doskonałych win, wykwintnej kuchni, uroczych średniowiecznych miasteczek

więcej o wyprawie
HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – KASTYLIA – SZLAKIEM WINA

To podróż dla miłośników Hiszpanii, kultury, architektury, ale przede wszystkim tych, którzy lubią poznawać region przez smaki, tradycje kulinarne.

więcej o wyprawie
FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA
Poznawcze
Adventure
Kulinarne
10 dni

FRANCJA – NORMANDIA, BRETANIA

Skaliste wybrzeże, urokliwe zatoki, średniowieczne wioski, wyśmienita kuchnia...

więcej o wyprawie
UZBEKISTAN
Poznawcze
Adventure
11 dni

UZBEKISTAN

Podróż przez pustynię, wizyty w mdresach i na kolorowych targach...

więcej o wyprawie