Chat with us, powered by LiveChat
aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Ameryka Południowa i Środkowa

KOLUMBIA - AMAZONIA- CANO CRISTALES - PARK TAYRONA

  • Kolumbia

Opis

Kolumbia to szalenie zróżnicowany kraj, ponadto w ostatnich latach stała się jednym z najmodniejszych kierunków turystycznych. Podczas jednej podróży zobaczymy: kolonialną zabudowę typową dla Ameryki Łacińskiej w Bogocie i Cartagenie, plantacje kawy w regionie Pereira, amazońską dżunglę. piękne karaibskie plaże, Muzeum Złota i sztukę Botero. Spróbujemy lokalnej kuchni, nauczymy się zbierać kawę i zatańczymy w rytm karaibskich rytmów. Zapraszamy Państwa w niesamowitą podróż: szlakiem kolonialnej architektury, wspaniałej przyrody, pięknych karaibskich plaż, po najpiękniejszych regionach Kolumbii.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 16 dni
Dostępne terminy wypraw

Cena

7600 PLN + 4745 USD / os.
ŚWIADCZENIA
PLN
USD
POLKA STANDARD
7600
2950

przelot na trasie Wrocław – Bogota – Wrocław wraz z opłatami lotniskowymi

6 przelotów wewnętrznych na trasach: Bogota – Leticia – Bogota; Bogota –Pereira – Bogota; Bogota – Cartagena: Santa Marta– Bogota wraz z opłatami lotniskowymi; transfery z i na lotniska

Lot czarterowy (tam i powrót) awionetką do Macarena

transfery z i na lotniska
transport minibusem oraz łodzią według programu

noclegi w hotelach 5*/4* Bogota, Cartagena, Region Kawy; hotelach butikowych w hacjendach eco lodge’ach: Santa Marta, Jorara, Macarena w Pereira w pokojach 2-os. oraz w ekologicznych lóżkach z moskitierami w Ecolodge w Amazonii (1 noc) i w hamakach z moskitierami w obozie w indiańskiej maloce; dopłata do pokoju 1-os.

śniadania według programu
opiekę polskojęzycznego pilota
ubezpieczenie KL, NNW i bagażu

POLKA KOMFORT
0
850

obiady i kolacje z napojami bezalkoholowymi według programu

kolację w jednej z najlepszych restauracji w kraju La Marea w Cartagenie

obsługę lokalnych przewodników

POLKA LUX
0
945

 

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ujętych w programie: muzea Złota i Botero wjazd kolejką na wzgórze Monserrate, Kopalnia Soli, Park Narodowy w Amazonii, Park Narodowy Tayrona, rezerwaty, hacjenda w Santa Marta

przejazd jeepami w Regionie Kawy, taksówkami w Amazonii, bryczkami w Cartagenie

łowienie piranii

warsztaty z Indianami w Amazonii i Palomino

zbieranie kawy, czyli cafe tour

canopy tour w Regionie Kawy

1-godz. przejażdżkę konną – Region Kawy

1-godz. lekcję cumbii z instruktorami

ubezpieczenie od sportów ekstremalnych w dniu z canopy i przejażdżki konnej

Suma
7600
4745

Uwagi

CENA NIE OBEJMUJE

Innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Cena skalkulowana dla grupy min. 14 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE PRZECIW ŻÓŁTEJ FEBRZE ODNOTOWANE W KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ. ZALECANA OCHRONA PRZECIWMALARYCZNA W AMAZONII.

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – BOGOTA (K)
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel. Wręczenie dokumentów podróży. Przelot przez jeden z europejskich portów lotniczych do stolicy Kolumbii. Położona na wys. 2600 m n.p.m. w środkowym paśmie kordyliery Andów Bogota uważana jest za jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Ameryce Południowej. Transport do hotelu Bioxury.  Kolacja powitalna i nocleg.

2 dzień

BOGOTA (Ś, K)
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i spacer po kolonialnej dzielnicy Candelaria. W programie wzgórze kacyka Muisca, pierwotnego wodza tych terenów i najstarszy kościół miasta Chorro de Quevedo (z zewnątrz) oraz malownicze uliczki z charakterystyczną, niską, kolorową zabudową i romantycznymi patiami. Spacer po Plaza de Bolivar, centralnym punkcie miasta, nad którym górują budynek parlamentu, Pałac Prezydencki, budynek Sądu Najwyższego, ratusz i przepiękna katedra. Wizyta w muzeum największego kolumbijskiego artysty Fernando Botero oraz w „Puerta Falsa”, najstarszej kawiarni w mieście, gdzie ponoć bywał sam Simón Bolívar ze swoją ukochaną Manuelitą. Następnie zwiedzimy największe na świecie Muzeum Złota, gdzie zgromadzono niezwykłe artefakty kultur prekolumbijskich. Będzie możliwość zakupu rękodzieła na indiańskim targu. Około godz. 15.00 udamy się kolejką linową na taras widokowy na wzgórzu Monserrate (3152 m. n.p.m.) z panoramą majestatycznych Andów. Monserrate znane jest także z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Późny obiad w restauracji na wzgórzu, powrót do hotelu na nocleg.

3 dzień

BOGOTA – AMAZONIA LETICIA, TABATINGA (Ś, O, K)

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do stolicy kolumbijskiej Amazonii – Leticii, która położona jest na płd.-wsch. krańcu Kolumbii, która graniczy z Peru i Brazylią.Najpierw udadzą się Państwo do lokalnego biura, aby pozostawić bagaże i odebrać kalosze. Przepakują się Państwo do małego plecaka. Następnie przejazd do portu i rejs do dryfującej na Amazonce restauracji – Balsa Kurupira. Tam poznają Państwo najznamienitsze amazońskie specjały. Posileni, popłyną Państwo dalej- do osady IndianTicuna – San Martin de Amacayacu. Gdy zapadnie zmierzch ruszymy na nocną obserwację fauny i flory. Po powrocie  do obozowiska wspólna kolacja przy ognisku, podczas której spróbujemy tradycyjnych, amazońskich potraw, czasami nieco szokujących. Nocleg w traperskich warunkach, w indiańskiej maloce umościmy się w hamakach.

4 dzień

AMAZONIA (Ś, O, K)

Po śniadaniu w obozowisku półgodzinny spacer po dżungli do rezerwatu Indian Ticuna, gdzie wspólnie przygotujemy tradycyjny chleb – casabe, który nie pleśnieje. Zobaczymy też, jak Indianie produkują fariña, czyli mąkę z juki, którą posypują praktycznie wszystkie dania. Będzie też okazja do zrelaksowania się w indiańskim SPA. Kobiety Ticuna przygotują maseczki na twarz z amazońskich roślin. Następnie będziemy mieli okazję do zaznajomienia się z procesem przygotowywania indiańskich medykamentów. Po tak ciekawym poznawczo poranku czeka nas wyprawa przez puszczę do indiańskiej osady Mocagua. Przemarsz potrwa około 1h 30 minut. Obiad tego dnia zjemy ze społecznością indiańską – z naszą zaprzyjaźnioną rodziną Indian Ticuna. Aby jeszcze lepiej poznać kulturę Indian, zaprosimy Państwa na zrobienie…tatuażu z rośliny huito. Zakwaterowanie w Ecolodge i czas na odpoczynek. Dzisiejszy wieczór będzie pełen atrakcji. Przed Państwem nocny spływ do laguny Mata w poszukiwaniu kajmanów. Kolację zjemy w Ecolodge.

5 dzień

CALANOA – LETICIA – BOGOTA  (Ś, K)

Po bardzo wczesnym śniadaniu, które rozpocznie się o godzinie 6:00, znów ruszymy ku Amazonce. Czeka nas rejs w poszukiwaniu wręcz baśniowych różowych delfinów. Dla chętnych kąpiel w Amazonce. Transport motorówką do Leticii. Po drodze wstąpimy na Wyspę Małp, na której zgromadzono kilkaset małpek fraile, odebranych z rąk kłusowników. Przed dotarciem do Leticii przetransportujemy się motorowymi rikszami do brazylijskiej Tabatingii i odwiedzimy targ, na którym Indianie z pobliskich rezerwatów wystawiają na sprzedaż swoje produkty. Obejrzymy świeżo złowione w Amazonce olbrzymie ryby o nazwie pirarucu, a także piranie. Następnie wracamy na lotnisko i wracamy do Bogoty. Z lotniska ruszamy do hotelu na odświeżenie i krótki odpoczynek, a następnie na kolację do Zona Rosa lub klubu San Andres.

6 dzień

GUATAVITA I KATEDRA SOLI (Ś,O,K)

Po śniadaniu, zaopatrzeni w lunch boxy, wyruszamy na całodniową wyprawę w najciekawsze rejony okolic Bogoty. Na początek ruszymy do Guatavita. Guatavita to symboliczne El Dorado, czyli wyjątkowe dla Indian zamieszkujących andyjskie tereny miejsce, związane w czasach prekolumbijskich z ceremonią mianowania nowego kacyka. Jest to górskie jezioro, położone w przepięknej, andyjskiej scenerii pagórków, z uroczą, białą osadą u stóp, oddalone zaledwie godzinę drogi od Bogoty. Umiejscawia jedną z najciekawszych, kolumbijskich historii, na dowód istnienia której w bogotańskim Muzeum Złota obejrzeć można złoty przedmiot – Tratwę kultury Muisca (Balsa Muisca). Guatavita to obowiązkowy punkt na mapie Kolumbii dla wszystkich miłośników historii. Na łonie natury zjemy lunch w postaci pikniku, a następnie ruszymy dalej do Zipaquira, gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji w okolicach Bogoty, kopalnia soli. Znajdująca się w niedalekiej odległości od kolumbijskiej stolicy kopalnia soli jest odpowiednikiem polskiej Wieliczki. Jest miejscem szczególnego kultu religijnego, ze względu na znajdującą się w jej głębinach katedrę solną. Solną katedrę, taką bowiem nazwę nosi, oddano do użytku w 1995 roku. Służy wiernym jako świątynia, ale jest również, a może przede wszystkim, obiektem turystycznym. W roku 2007 została uznana za „Pierwszy Cud Kolumbii”. My powiedzielibyśmy raczej „numer jeden” – wśród największych atrakcji, jakie ma do zaoferowania jakiś kraj. Powrót do Bogoty na kolację i nocleg.

 

7 dzień

REGION KAWY (Ś, O, K)

Po śniadaniu, przejazd na lotnisko i następnie przelot do regionu kawy. Po wylądowaniu przejazd do Salento, znanego z charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy architektury, uważanego za jedno z najpiękniejszych miast w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady na długo zapadają w pamięć, a liczne kawiarenki oferują najlepszą lokalną kawę i mnóstwo kawowych wyrobów: ciasteczka, ciasta, cukierki, likiery itp. Miłośnicy rękodzieła, na głównej ulicy miasta, Calle Real, znajdą nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników. Następnie udamy się do Valle del Cocora, skąd jeepami Willys przejedziemy do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie mglistego lasu, porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową. W programie godzinna przejażdżka konna po mglistym lesie. Powrót jeepami do Salento. Ognisko z kolacją w  Sazagua. Nocleg w hotelu

8 dzień

REGION KAWY (Ś, O, K)

Po śniadaniu, spędzimy cały dzień w kolumbijskiej, kawowej hacjendzie. Przed południem wyjdziemy na plantację w Bosque del Saman w Alcala, aby zebrać dojrzałe ziarna kawy. W tradycyjnych strojach kolumbijskich zbieraczy kawy poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzenia jego ziarenka w wysokich Andach, po filiżankę aromatycznego napoju. Zjemy tradycyjny obiad w Bosque del Saman. Po tym kawowym doświadczeniu, dla odważnych proponujemy lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy tour (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym i tropikalnymi helikoniami. To 2000 metrów podzielonych na siedem różnej długości odcinków. Powrót do hotelu Sazagua. Kolacja z ogniskiem  i nocleg.

 

9 dzień

PEREIRA – CANO CRISTALES (Ś, O, K)

Bardzo wczesna pobudka i od razu po śniadaniu przelot charterem do Macarena (Cano Cristales). Do Macarena można dostać się specjalnym charterem, awionetką, podczas lotu niezapomniane wrażenie, obserwacja widoku selwy i okolic kolorowej rzeki. Przyjazd do Cano Cristalitos. Lunch. Po południu przygotujemy się do obserwacji Drogi Mlecznej, Macarena to jedno z najlepszych miejsc w Ameryce Południowej do obserwacji nieba i Drogi Mlecznej, ze względu na okoliczne lasy, małą ilość miasteczek i wiosek i światła, warunki są fantastyczne, Kolacja i nocleg w Macarena.

10 dzień

CANO CRISTALES – NAJPIĘKNIEJSZA RZEKA ŚWIATA (Ś, O,K)

Po śniadaniu wyruszymy na podziwianie najpiękniejszej rzeki świata. Góry Serranía de la Macarena, w jakich płynie rzeka, uznawane są za najstarszą skałę na świecie, która liczy sobie 1 200 milionów lat i należą do tzw. Escudo Guyanés, stanowiącego przedłużenie ciągnące się od Wenezueli przez Gujanę i Brazylię. Skaliste dno rzeki porośnięte jest podwodną rośliną o nazwie Macarenia clavigera, która nie pojawia się w żadnym innym miejscu na świecie! Roślina ta pod wpływem słońca przybiera ostro czerwony kolor, który kontrastuje z czarną skałą mającą formę głębokich studni, które są bardzo niebezpieczne ze względu na silne wiry, jakie w nich występują. Dodatkowo niektóre fragmenty rzeki pokryte są delikatnym piaskiem, barwiącym dno rzeki na żółto. Jeśli dodać do tego błękit bezchmurnego nieba i otaczającą zieleń, otrzymujemy pięć kolorów. Kąpanie dozwolone jest tylko w ściśle określonych miejscach, przy niewielkich wodospadach i naturalnych basenikach, które utworzyła sama rzeka. Drogę z Macarena do Cano Crostales pokonamy czółnem, a potem przemierzając pieszo, czeka nas niezapomniane wrażenie – obserwacja rzeki w pięciu kolorach. Możliwość kąpieli w jednym z basenów rzeki. Powrót a kolację i nocleg.

 

11 dzień

CANO PIEDRA – CARTAGENA (Ś,K)

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Cano Piedra. Caño Piedra to naturalne jacuzzi, w którym można się kąpać i relaksować. Dociera się tam częściowo transportem, częściowo pieszo, w fantastycznych sceneriach kolumbijskiej sawanny (region Orinoko, przechodzący już niedaleko stamtąd w Amazonie), z punktami widokowymi. Następnie przejazd na lotnisko i charter do Cartageny, jednego z najpiękniejszych miast Karaibów. Transfer do hotelu Bantu, chwila na przebranie się. Następnie wypijemy drinka w słynnej Café del Mar. Przejazd  bryczkami na starówkę, gdzie zjemy kolację. Nocleg w hotelu.

 

12 dzień

CARTAGENA – NAJPIĘKNIEJSZE MIASTO KARAIBÓW (Ś,O,K)

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie jednego z najpiękniejszych starych miast regionu Karaibów, głównego portu przeładunkowego złota w epoce hiszpańskiej kolonii i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym jednocześnie tarasem widokowym. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta relaksują się popołudniami, popijając tradycyjną lemoniadę kokosową. Zwiedzanie najważniejszych miejsc historycznej starówki rozpoczniemy przy Torre del Reloj – symbolu starego miasta Cartageny i Uliczce Słodkości, gdzie w XVI w. odbywały się targi niewolników. Zobaczymy też klasztor San Pedro de Claver, jezuity broniącego praw niewolników. Następnie odwiedzimy najbardziej znanego jubilera w Cartagenie, specjalizującego się w szmaragdach. Kolumbia słynie na świecie z najlepszej jakości szmaragdów, wydobywanych w kopalniach Muzo i Chivor. Możliwość zakupu certyfikowanych szmaragdów. Lunch zjemy w jednej z restauracji na starówce. Późnym popołudniem udamy się do tradycyjnej miejscowości rybackiej, gdzie czeka nas lekcja cumbii – typowego kolumbijskiego, niezwykle eleganckiego tańca, w którym łączą się kultury: afrykańska, indiańska i europejska (jednogodzinna lekcja z tancerzami-instruktorami). Kolacja w jednej z najlepszych restauracji kraju  La Marea . To ta sama, która została pokazana w programie Master Chef. Nocleg w Cartagenie.

 

13 dzień

 

JORARA, SIERRA NEVADA DE SANTA MARTA I SPOTKANIE Z INDIANAMI (Ś,O,K)

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Palomino,  trasa ciągnie się w dużej części wzdłuż wybrzeża. Na lunch dotrzemy do Jorara, miejsca położonego u stóp Sierra Nevada de Santa Marta. Po lunchu w hotelu typu finca przepięknie położonego u stóp gór i w pobliżu dziewiczej plaży. Po obiedzie wyruszymy na 1,5 godz. trekking. Wieczorem czeka nas kolacja w formie pikniku na plaży. Podczas kolacji unikalne doświadczenie, spotkanie z grupą Indian z plemienia Koguis lub Arhuacos, zamieszkujących okolice Parku Tayrona. Mamo, czyli duchowy lider społeczności przeprowadzi rytuał oczyszczania z naszymi gośćmi i założy na nadgarstki aseguranzas, czyli rodzaj bransoletek, które Indianie zakładają, aby chronić się przed złą energią.

14 dzień

PARK TAYRONA (Ś, O, K)

Śniadanie. Dzień przeznaczony na eksplorację jednego z najpiękniejszych parków w Kolumbii – Parku Tayrona. Narodowy Park Tayrona to jedna z obowiązkowych atrakcji dla miłośników odpoczynku i przyrody, a zarazem jeden z najpopularniejszych parków narodowych w Kolumbii. Ten zajmujący obszar 12 000 hektarów lądu i 4 500 hektarów morza park, z 85 kilometrami linii brzegowej, zajmuje brzegową część Sierra Nevada de Santa Marta, porośniętą tropikalnym lasem, z licznymi, uroczymi zatoczkami i pięknymi plażami, które stanowią doskonałą scenerię do wypoczynku.  Główną atrakcją w Parku Tayrona, poza idealnym wypoczynkiem w jednym z najpiękniejszych, przyrodniczych miejsc w Kolumbii, jest możliwość pieszych spacerów po tropikalnej puszczy, która przez 12 miesięcy w roku nie traci swego soczystozielonego koloru. Podczas trekkingów obserwować można ciągle jeszcze dziewiczą, unikalną, karaibską florę (orchidee, mchy i bromelie) oraz faunę. W Parku bowiem odnotowuje się obecność barwnych papug (loros) i prawie 400 innych gatunków ptaków. W nieco bardziej oddalonych od lini brzegowej sektorach zobaczyć można także małpy, leniwce, pancerniki, żółwie, iguany i węże. Dodatkową atrakcję tych spacerów stanowi możliwość spotkania na drodze rodowitych mieszkańców tych terenów – Indian Arhuacos, zajętych swoją pracą. To właśnie oni w swych tradycyjnych śnieżnobiałych strojach, wykonują niepowtarzalne wełniane torby mochilas, bardzo popularne i modne w Kolumbii. Pomiędzy trekkingiem czas na lunch i wypoczynek na plaży. Późnym popołudniem transfer do Santa Marta na kolację i nocleg.

15 dzień

SANTA MARTA – BOGOTA (Ś, O)

Śniadanie. Krótkie zwiedzanie Santa Marta, gdzie zobaczymy zachowaną w zbliżonym do oryginalnego stanie XVII-wieczną hacjendę Quinta de San Pedro Alejandrino, w której zakończył życie Simon Boliwar, otoczoną fantastycznym, tropikalnym ogrodem. Lunch. Transfer na lotnisko i przelot do Bogoty.Wieczorem wylot do Europy

16 dzień

BOGOTA – WROCŁAW

Przylot do kraju i zakończenie imprezy.

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

BARWY KOLUMBII

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
BIRMA LAOS
Poznawcze
Adventure
16 dni

BIRMA LAOS

Birma - bajkowa podróż pzez jeden z najpiękniejszych krajów Azji...

więcej o wyprawie
KUBA SYLWESTER W HAWANIE WYCIECZKI
Poznawcze
Taneczne
12 dni

KUBA SYLWESTER W HAWANIE WYCIECZKI

Szaleństwo w rytmie salsy, rum, cygara i cukrowe kolonialne imperia...

więcej o wyprawie
PERU BOLIWIA
Poznawcze
Adventure
15 dni

PERU BOLIWIA

Tajemniczy świat Inków, wulkany i kaniony Andów

więcej o wyprawie
HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA
Poznawcze
Top service
Kulinarne
Na winnym szlaku
6 dni

HISZPANIA – BILBAO, KRAJ BASKÓW i WINNY REGION RIOJA

MAJÓWKA 2019 Luksusowa podróż szlakiem architektury nowoczesnej, wina i doskonałej gastronomii…Uwaga przy zapisach do 21 grudnia - zniżka 500 zł/os.

więcej o wyprawie