aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Azja

UZBEKISTAN

  • Uzbekistan

Opis

Uzbekistan jest mało znanym krajem położonym z dala od popularnych szlaków turystycznych. Życie toczy się tu powoli, można pić herbatę, rozmawiać lub po prostu spoglądać w dal. Czas i odległość są naznaczone wielowiekową historią najazdów plemion koczowniczych, Persów, Turków, Mongołów, Arabów… Nazywany Krajem Baśni z 1000 i jednej nocy, kryje wśród piasków pustyni nieprzebrane skarby – wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników. Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, ku którym przez ponad dwa tysiące lat prowadził karawany kupców Jedwabny Szlak – najdłuższa droga handlowa lądowo-morska w starożytności. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony mężczyzn, a mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 9 dni
Dostępne terminy wypraw

Cena

4530 PLN + 1070 USD / os.
ŚWIADCZENIA
PLN
USD
POLKA STANDARD
4530
730

przelot Warszawa – Taszkient – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi
przelot wewnętrzny wraz z opłatami lotniskowymi
transfery z i na lotniska
przejazdy klimatyzowanym autokarem według programu
zakwaterowanie w hotelach 3*/4* w pok. 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 250 USD/os.
śniadania według programu
opiekę polskojęzycznego pilota
ubezpieczenie KL, NNW i bagażu

POLKA KOMFORT
0
230

obiady i kolacje według programu
obsługę lokalnego przewodnika

POLKA LUX
0
110

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów według programu
wizę do Uzbekistanu wraz z pośrednictwem POLKA TRAVEL
jedną 1,5-l butelkę wody mineralnej dziennie na osobę

Suma
4530
1070

Uwagi

CENA NIE OBEJMUJE

Innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Cena skalkulowana dla grupy min. 16 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – TASZKIENT
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel, wręczenie dokumentów podróży, odprawa biletowo-paszportowa. Przelot do Taszkientu.

2 dzień

TASZKIENT (K)
Przylot do Taszkientu. Transfer do hotelu, czas wolny. Po południu zwiedzanie starej części miasta – zobaczymy plac Hast Imam, mauzoleum Kaffal Sashi, medresę Barak-Khan i Kukeldash, meczet Juma i Tillya Sheikh, udamy się na bazar Chorsu. Taszkient to nie tylko kilkusetletnie zabytki. W latach 70. XX wieku powstało tutaj jedyne w Azji Środkowej metro, a także największy plac w dawnym Związku Radzieckim z pomnikiem Lenina, liczącym aż 30 metrów wysokości. Kolacja i nocleg.

3 dzień

TASZKIENT – URGENCH – CHIWA (Ś, K)
Przelot do Urgench, a następnie przejazd do Chiwa. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy między innymi pałac Tash Hauli, meczet Djuma z XVIII w., ze 115 rzeźbionymi kolumnami. Kolejnym przystankiem będzie twierdza Kunya Ark, z której roztacza się wspaniała panorama miasta. Kolacja i nocleg.

4 dzień

CHIWA – BUCHARA (Ś, K)
Po śniadaniu wyruszymy przez pustynię Kyzył-kum (czerwony piasek) do magicznego miasta Buchara. Po drodze zatrzymamy się nad rzeką Amu-darią. Przyjazd do Buchary i zakwaterowanie. Po południu udamy się na plac Lyabi Hauz’a – idealne miejsce na wypicie filiżanki herbaty w sklepie herbacianym. Kolacja w lokalnej restauracji.

5 dzień

BUCHARA (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Buchary, jednego z najstarszych miast Azji Środkowej i dawnej stolicy kraju Samanidów. Miasto jak z opowieści Szecherezady, nieco baśniowe i sprawiające wrażenie, że czas tutaj się zatrzymał (UNESCO). Doliczono się imponującej liczby około 100 medres. Odwiedzimy największą szkołę Koranu w Azji Środkowej – Kukeldash Madrassah. Następnie udamy się do zespołu budowli o nazwie Kalon z XII w., w skład którego wchodzą m.in. meczet i minaret Kalon oraz medresa Mir-i-Arab. Niedaleko zlokalizowana jest cytadela Ark, oryginalna forteca Buchary. Zwiedzimy mauzoleum Samanidów, miejsce spoczynku Ismaiła Samaniego – założyciela dynastii. Kolacja z pokazem tańców ludowych.

6 dzień

BUCHARA – SAMARKANDA (Ś, K)
Po śniadaniu udamy się do letniego pałacu ostatniego emira oraz do Narodowego Muzeum Rękodzieła. Następnie wyruszymy w stronę Samarkandy. Po południu zwiedzanie Registanu, uważanego za jeden z najpiękniejszych placów Azji Środkowej. Następnie udamy się do obserwatorium Uług Bega, pierwszego na świecie obserwatorium astronomicznego z 1428 roku. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

7 dzień

SAMARKANDA (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Samarkandy, jednego z najstarszych miast świata, liczącego sobie ponad 2500 lat. Wieki temu było to jedno z ważniejszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin. W 1369 roku Timur wybrał Samarkandę na swoją siedzibę. Chciał on w pełni odbudować miasto, które w 1220 r. zostało zburzone przez Czyngis-chana. Rozpoczął on budowę własnego mauzoleum – Gur-i Mir. Tutaj, także Timur, wzniósł dla teściowej wielki meczet Bibi Chanum z wielu tysięcy kamiennych bloków. Wewnątrz mieściła się imponująca sala modlitw, a nad meczetem zbudowano 400 kopuł, podtrzymywanych przez marmurowe kolumny. Monumentalne budowle z błękitnymi kopułami są exlibrisem miasta. Podczas zwiedzania zobaczymy meczet Bibi Chanum, kompleks nekropolii Shah-I-Zinde, obejmującej liczne mauzolea z XI-XIX wielu. Zwiedzimy mauzoleum Gur-Emir – miejsce wiecznego spoczynku Tamerlana. Po południu wyprawa na bazar i do fabryki dywanów. Kolacja i nocleg.

8 dzień

SAMARKANDA – TASZKIENT (Ś, K)
Po śniadaniu przejazd do Taszkientu. Zatrzymamy się w kompleksie pamięci Imama Al Bukharii. Przyjazd do Taszkientu i zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie miasta: Plac Tamerlana, opera i Teatr Baletowy Alisher Navoi, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, spacer po Chorsu – największym bazarze Taszkientu. Pożegnalna kolacja. Nocleg.

9 dzień

TASZKIENT – WARSZAWA (Ś)
Rano transfer na lotnisko. Przelot do Polski. Zakończenie imprezy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
ARGENTYNA – PARKI NARODOWE – WYCIECZKI DO ARGENTYNY
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
Top service
15 dni

ARGENTYNA – PARKI NARODOWE – WYCIECZKI DO ARGENTYNY

Majestatyczne Andy, poteżnę lodowce, wodospady i zmysłowe tango...

więcej o wyprawie
KOLUMBIA – AMAZONIA- CANO CRISTALES – PARK TAYRONA
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
16 dni

KOLUMBIA – AMAZONIA- CANO CRISTALES – PARK TAYRONA

Wyprawa do amazońskiej dżungli i na Karaiby...

więcej o wyprawie