Azja

UZBEKISTAN

  • Uzbekistan

Opis

Uzbekistan jest mało znanym krajem położonym z dala od popularnych szlaków turystycznych. Życie toczy się tu powoli, można pić herbatę, rozmawiać lub po prostu spoglądać w dal. Czas i odległość są naznaczone wielowiekową historią najazdów plemion koczowniczych, Persów, Turków, Mongołów, Arabów… Nazywany Krajem Baśni z 1000 i jednej nocy, kryje wśród piasków pustyni nieprzebrane skarby – wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników. Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, ku którym przez ponad dwa tysiące lat prowadził karawany kupców Jedwabny Szlak – najdłuższa droga handlowa lądowo-morska w starożytności. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony mężczyzn, a mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 9 dni
Dostępne terminy wypraw
  • 2018-10-06 - 2018-10-14

Cena

4530 PLN + 1070 USD / os.
ŚWIADCZENIA
PLN
USD
POLKA STANDARD
4530
730

przelot Warszawa – Taszkient – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi
przelot wewnętrzny wraz z opłatami lotniskowymi
transfery z i na lotniska
przejazdy klimatyzowanym autokarem według programu
zakwaterowanie w hotelach 3*/4* w pok. 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 250 USD/os.
śniadania według programu
opiekę polskojęzycznego pilota
ubezpieczenie KL, NNW i bagażu

POLKA KOMFORT
0
230

obiady i kolacje według programu
obsługę lokalnego przewodnika

POLKA LUX
0
110

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów według programu
wizę do Uzbekistanu wraz z pośrednictwem POLKA TRAVEL
jedną 1,5-l butelkę wody mineralnej dziennie na osobę

Suma
4530
1070

Uwagi

Cena skalkulowana dla grupy min. 16 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

CENA NIE OBEJMUJE

Innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – TASZKIENT
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel, wręczenie dokumentów podróży, odprawa biletowo-paszportowa. Przelot do Taszkientu.

2 dzień

TASZKIENT (K)
Przylot do Taszkientu. Transfer do hotelu, czas wolny. Po południu zwiedzanie starej części miasta – zobaczymy plac Hast Imam, mauzoleum Kaffal Sashi, medresę Barak-Khan i Kukeldash, meczet Juma i Tillya Sheikh, udamy się na bazar Chorsu. Taszkient to nie tylko kilkusetletnie zabytki. W latach 70. XX wieku powstało tutaj jedyne w Azji Środkowej metro, a także największy plac w dawnym Związku Radzieckim z pomnikiem Lenina, liczącym aż 30 metrów wysokości. Kolacja i nocleg.

3 dzień

TASZKIENT – URGENCH – CHIWA (Ś, K)
Przelot do Urgench, a następnie przejazd do Chiwa. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy między innymi pałac Tash Hauli, meczet Djuma z XVIII w., ze 115 rzeźbionymi kolumnami. Kolejnym przystankiem będzie twierdza Kunya Ark, z której roztacza się wspaniała panorama miasta. Kolacja i nocleg.

4 dzień

CHIWA – BUCHARA (Ś, K)
Po śniadaniu wyruszymy przez pustynię Kyzył-kum (czerwony piasek) do magicznego miasta Buchara. Po drodze zatrzymamy się nad rzeką Amu-darią. Przyjazd do Buchary i zakwaterowanie. Po południu udamy się na plac Lyabi Hauz’a – idealne miejsce na wypicie filiżanki herbaty w sklepie herbacianym. Kolacja w lokalnej restauracji.

5 dzień

BUCHARA (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Buchary, jednego z najstarszych miast Azji Środkowej i dawnej stolicy kraju Samanidów. Miasto jak z opowieści Szecherezady, nieco baśniowe i sprawiające wrażenie, że czas tutaj się zatrzymał (UNESCO). Doliczono się imponującej liczby około 100 medres. Odwiedzimy największą szkołę Koranu w Azji Środkowej – Kukeldash Madrassah. Następnie udamy się do zespołu budowli o nazwie Kalon z XII w., w skład którego wchodzą m.in. meczet i minaret Kalon oraz medresa Mir-i-Arab. Niedaleko zlokalizowana jest cytadela Ark, oryginalna forteca Buchary. Zwiedzimy mauzoleum Samanidów, miejsce spoczynku Ismaiła Samaniego – założyciela dynastii. Kolacja z pokazem tańców ludowych.

6 dzień

BUCHARA – SAMARKANDA (Ś, K)
Po śniadaniu udamy się do letniego pałacu ostatniego emira oraz do Narodowego Muzeum Rękodzieła. Następnie wyruszymy w stronę Samarkandy. Po południu zwiedzanie Registanu, uważanego za jeden z najpiękniejszych placów Azji Środkowej. Następnie udamy się do obserwatorium Uług Bega, pierwszego na świecie obserwatorium astronomicznego z 1428 roku. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

7 dzień

SAMARKANDA (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Samarkandy, jednego z najstarszych miast świata, liczącego sobie ponad 2500 lat. Wieki temu było to jedno z ważniejszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin. W 1369 roku Timur wybrał Samarkandę na swoją siedzibę. Chciał on w pełni odbudować miasto, które w 1220 r. zostało zburzone przez Czyngis-chana. Rozpoczął on budowę własnego mauzoleum – Gur-i Mir. Tutaj, także Timur, wzniósł dla teściowej wielki meczet Bibi Chanum z wielu tysięcy kamiennych bloków. Wewnątrz mieściła się imponująca sala modlitw, a nad meczetem zbudowano 400 kopuł, podtrzymywanych przez marmurowe kolumny. Monumentalne budowle z błękitnymi kopułami są exlibrisem miasta. Podczas zwiedzania zobaczymy meczet Bibi Chanum, kompleks nekropolii Shah-I-Zinde, obejmującej liczne mauzolea z XI-XIX wielu. Zwiedzimy mauzoleum Gur-Emir – miejsce wiecznego spoczynku Tamerlana. Po południu wyprawa na bazar i do fabryki dywanów. Kolacja i nocleg.

8 dzień

SAMARKANDA – TASZKIENT (Ś, K)
Po śniadaniu przejazd do Taszkientu. Zatrzymamy się w kompleksie pamięci Imama Al Bukharii. Przyjazd do Taszkientu i zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie miasta: Plac Tamerlana, opera i Teatr Baletowy Alisher Navoi, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, spacer po Chorsu – największym bazarze Taszkientu. Pożegnalna kolacja. Nocleg.

9 dzień

TASZKIENT – WARSZAWA (Ś)
Rano transfer na lotnisko. Przelot do Polski. Zakończenie imprezy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami