aktualnie w sprzedaży ikona facebook ikona instagram ikona youtube
Ameryka Południowa i Środkowa

PERU

 • Boliwia
 • Peru

Opis

Peru, ponad 25,6 mln mieszkańców, kraj położony w centralnej i zachodniej Ameryce Południowej, miejsce spotkań wielu kultur. Graniczy z Chile, Boliwią, Brazylią, Kolumbią i Ekwadorem. Peru jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Napotkamy tutaj  tropikalne wybrzeże, pustynne wyżyny i amazońską dżunglę. Stolicą kraju jest ośmiomilionowa Lima.  Podczas wyprawy odkryjemy tutaj  wspaniałe stanowiska archeologiczne. Machu Picchu, wybrane kilka lat temu jednym z cudów świata, niewiarygodne Pisac czy monumentalne Ollantaytambo.  Będziemy zastanawiać się nad tajemnicą hieroglifów Nazca, poznawać kulturę Indian, czy podziwiać kolonialną architekturę. Podczas wyprawy nie zabraknie miejsc przyrodniczych, odwiedzimy między innymi Kanion Colca. Peru jest krajem o niezwykle bogatej przeszłości i żywej teraźniejszości. Szczątki wielkich cywilizacji i dawnych kultur sprawiają, że ten fascynujący obszar pozostaje na zawsze w pamięci.

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 12 dni
Dostępne terminy wypraw
 • 2018-12-08 - 2018-12-19

CENA 

6 osób – 3280 USD  + bilet ok 5300 PLN na dzień 17.10.2018 (opcja z pilotem na miejscu)

8 osób – 2960 USD + bilet ok 5300 PLN na dzień 17.10.2018 (opcja z pilotem na miejscu)

10 osób  – 2840 USD + bilet ok 5300 PLN na dzień 17.10.2018 (opcja z pilotem na miejscu)

12 osób  + 2950 USD +  bilet ok 5300 PLN na dzień 17.10.2018 (opcja z pilotem lecącym z kraju)

14 osób + 2840 USD + bilet ok 5300 PLN na dzień 17.10.2018 (opcja z pilotem lecącym z kraju)

 

Uwagi

CENA OBEJMUJE

 • Przelot wewnętrzny na trasie Cusco – Lima wraz z opłatami lotniskowymi
 • N oclegi w hotelach 3*/4* Lima na bazie pokoi dwu lub trzyosobowych. Doplata do pokojujednoosobowego USD 450.00
 • Śniadania, obiady i jedna kolacja zgodnie z programem
 • Przejazdy prywatnymi busami lub autobusami
 • Transfery z i na lotniska oraz na dworzec autobusowy
 • Pociag typu Expeditions Ollantaytambo/Aguas Calientes/ Ollantaytambo lub Poroy
 • Opłaty wstępów i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
 • Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach,
 • Opiekę pilota w j. polskim do 10 osób – lokalnego na miejscu; 12-14 osób lecącego z grupą z kraju
 • Wycieczki prywatnie
 • Ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.

CENA NIE OBEJMUJE

 • Przelotu międzynarodowego, koszt na dzień dzisiejszy przy grupie 12 osób 5100 PLN przy indywidualnych ok 5300 PLN
 • Wyżywienia oprócz w.w
 • Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
 • Zwyczajowych napiwków

PRZELOT
KL1362 08DEC WAWAMS 0605 0815
KL 743 08DEC AMSLIM 1235 1915
KL 744 18DEC LIMAMS 2105 1520+1
KL 136919DEC AMSWAW 2125 2325
UWAGA!
• Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. W
takim przypadku będziemy proponować alternatywne (równomierne finansowo) rozwiązania
zastępcze. Nierównoważne finansowo rozwiązania wymagają dopłaty nadwyżki w stosunku do
obliczonego kosztorysu.

 

 

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – LIMA (K)
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Limy przez Amsterdam. Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Nocleg.

2 dzień

Lima – Paracas (Ś,O)

Po śniadaniu, zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad.
Przejazd (prywatny) do Paracas (przejazd trwa okolo 3,5 h), dojazd, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

3 dzień

Paracas – Ica – Nazca (Ś, O)

Śniadanie. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (kandelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacją Krzyża Południa, a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów
morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych.
Przejazd prywatny do oazy Huacachina. Nazwa tego obiektu jest hasłem w starożytnym języku keczua:
nazwa Huaca oznaczała sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tego miejsca. Było wiec to miejsce pielgrzymek związanych z zapłodnieniem ziemi. Obecnie jest to niewielka
miejscowość wypoczynkowa leżąca wśród wydm, które ukazują andyjskie spojrzenie jako ciało kobiece.
Myśląc o rezultatach procesu synkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Obiad. Dalej przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

4 dzień

Nazca – Arequipa (Ś, O)

Śniadanie. Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z przyrodą. Obiad. Przejazd autobusem prywatnym do Arequipy, Dojazd około 23:30, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

 

5 dzień

Arequipa (Ś, O)

Arequipa – leży na wysokości 2,378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru. Po śniadaniu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru
Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Obiad. Czas wolny. Nocleg.

6 dzień

 Arequipa – Colca (Ś, O)

Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany.
Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Obiad. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość
kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.

7 dzień

Colca – Puno (Ś, O)

Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polska ekipę kajakarzy w 1981roku.
Obiad. Przejazd prywatny do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m npm). Zakwaterowanie w hotelu i
nocleg

 

8 dzień

Uros, Cusco (Ś, O)

Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Przejazd prywatny do Cusco. W drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Pucara i Raqchi (kompleks archeologiczny ze Świątynią Wiracocha). Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Typowy obiad – bufet w miejscowości Sicuani. Postój w miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Ok. 18:00 Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.

9 dzień

 Cusco – Aguas Calientes

Po śniadaniu (09:00) wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów
doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą
do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowowschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci
Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna tajemnica nie
rozwiązana. Dalej udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczna zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

10 dzień

 Machu Picchu – Cusco (Ś, O)

Wczesna pobudka. Po śniadaniu przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiad. Fakultatywnie: wspinaczka na szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra), lub montaña (wstęp ok. 20 USD, należy zarezerwować w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny 400 osób). Powrót pociągiem do Cusco, nocleg.

11 dzień

 Cusco (Ś, O)

Śniadanie. City tour. Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostało wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Obiad. Przejazd na lotnisko na lotnisko i przelot do Limy, dalej wylot z Limy 21:05 KL744

12 dzień

 Lima – Warszawa

Przylot do Europy. Przelot do Warszawy, zakończenie peruwiańskiej przygody

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami
ARGENTYNA – PARKI NARODOWE – WYCIECZKI DO ARGENTYNY
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
Top service
15 dni

ARGENTYNA – PARKI NARODOWE – WYCIECZKI DO ARGENTYNY

Majestatyczne Andy, poteżnę lodowce, wodospady i zmysłowe tango...

więcej o wyprawie
KOLUMBIA – AMAZONIA- CANO CRISTALES – PARK TAYRONA
Poznawcze
Adventure
Przyrodnicze
16 dni

KOLUMBIA – AMAZONIA- CANO CRISTALES – PARK TAYRONA

Wyprawa do amazońskiej dżungli i na Karaiby...

więcej o wyprawie