Azja

GRUZJA WYCIECZKI

  • Gruzja

Opis

Gruzja położona jest na pograniczu dwóch kontynentów, w miejscu gdzie spotyka się chrześcijańska Europa i muzułmańska Azja, gdzie spotyka się nowoczesność z tradycją, a tożsamość narodowa kształtuje się na styku dwóch kultur. Pod względem krajoznawczym zdominowana jest przez masywy Kaukazu Wysokiego i Niskiego, który z jednej strony opada w stronę Morza Czarnego, a z drugiej biegnie w kierunku granic z Azerbejdżanem, Armenią, Turcją i Rosją. Kraj o którym można mówić w kategoriach tygla kulturowego. Prawdziwą skarbnicą reliktów historii i pereł architektury Gruzji jest Tibilisi. Miejscem, którego nie sposób pominąć jest Gruzińska Droga Wojenna. Ciekawym doświadczeniem kulturowym będzie wizyta w Kachetii, by przy gruzińskim stole nauczyć się wznosić toasty winem z bawolego rogu, a relaksu szukać będziemy na plażach Batumi…

Mapa

Terminy

Czas trwania wyprawy 9 dni
Dostępne terminy wypraw

Cena

2490 PLN + 1190 USD / os.
ŚWIADCZENIA
PLN
USD
POLKA STANDARD
2490
870

przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi
transfery z i na lotnisko
transport klimatyzowanym mikrobusem / autokarem
zakwaterowanie w hotelach 3*/4* w Tbilisi, Kutaisi, Gudauri i Batumi w pok. 2-os., dopłata do pok. 1-os. 390 USD/os.
śniadania według programu
opiekę polskiego pilota
ubezpieczenie KL, NNW i bagażu

POLKA KOMFORT
0
210

obiady i kolacje według programu
obsługę lokalnego przewodnika

POLKA LUX
0
110

jazdę jeepami do kościoła Świętej Trójcy w górach Kaukazu
degustację wina w lokalnej winiarni
udział w wypieku tradycyjnego gruzińskiego chleba oraz w przygotowaniu churkchela
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów według programu

Suma
2490
1190

Uwagi

Cena skalkulowana dla grupy min. 16 osób. W przypadku mniejszej liczby Uczestników cena może ulec zmianie. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od okoliczności, warunków lokalnych lub uzgodnień z pilotem. Zawsze przedstawiamy alternatywną propozycję lub zamieniamy kolejność zwiedzania.

CENA NIE OBEJMUJE

Innych opłat niż wymienione powyżej, napiwków, napoi do posiłków oraz wydatków natury osobistej.

Plan podróży

1 dzień

WARSZAWA – TBILISI
Spotkanie na lotnisku z pilotem Polka Travel, wręczenie dokumentów podróży, odprawa biletowo-bagażowa, przelot do Tbilisi.

2 dzień

TBILISI – KACHETIA (Ś, O)
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Po śniadaniu wyprawa do winnego regionu Gruzji – Kachetii. Gruzja to jeden z najstarszych regionów winiarskich świata. Uważa się, iż łacińskie słowo vino pochodzi od gruzińskiego słowa ghvino. Przejedziemy do Sighnaghi, średniowiecznego miasta-muzeum, otoczonego XVIII-wiecznym murem, skąd wspaniale widać majestatyczne góry Północnego Kaukazu. Zwiedzimy też monastyr św. Jerzego w Bodbe, położony wśród wysokich cyprysów na stromym zboczu w dolinie rzeki Alazani. Według legendy klasztor wzniesiono w miejscu pochówku świętej Nino. Zatrzymamy się w Gurjaani, gdzie zjemy obiad w lokalnej winiarni połączony z degustacją wina. Weźmiemy udział w wypieku prawdziwego gruzińskiego chleba oraz w przygotowaniu churkchela – lokalnej słodkości. Nocleg w Tbilisi.

3 dzień

TBILISI – MCCHETA – BATUMI (Ś, K)
Po śniadaniu przejedziemy do starożytnej stolicy Gruzji – Mcchety. Tutaj na początku IV wieku Gruzini przyjęli chrzest. Niedaleko od Mcchety, na szczycie niewielkiego wzgórza, znajduje się klasztor Dżwari (UNESCO) oraz Sweti Cchoweli, jedna z największych świątyń gruzińskich. Następnie wizyta w Upliscyche, wpisanym na listę UNESCO, największym skalnym mieście na terenie Gruzji z V wieku p.n.e, położonego na dawnym szlaku jedwabnym. Przejazd do Batumi – najbardziej znanego ośrodka wypczynkowego w Gruzji. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

4 dzień

BATUMI (Ś, K)
Dzień wolny na relaks. Osoby chętne mogą udać się wraz z pilotem do Gonio, miasta założonego przez Rzymian. Warownia zbudowana jest na planie prostokąta, jej mury wzmacniało 18 baszt. Ponadto zobaczymy Ogród Botaniczny z wieloma różnorodnymi roślinami z całego świata oraz niezwykłym widokiem na wybrzeże Morza Czarnego. Po południu czas wolny na wypoczynek i plażowanie. Kolacja i nocleg w Batumi.

5 dzień

BATUMI – KUTAISI (Ś, K)
Przedpołudnie wolne na relaks. Po południu przejazd do Kutaisi – drugiego co do wielkości miasta w Gruzji, którego symbolem i największą atrakcją jest katedra Bagrati (UNESCO), należąca do największych zabytków kultury gruzińskiej. Obiekt nadal zadziwia swym rozmachem, wyrafinowaną formą i niezwykle misternymi zdobieniami. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Kutaisi.

6 dzień

SATAPLIA – ANANURI- GUDAURI (Ś, K)
Po śniadaniu wyjazd do Gelati (UNESCO), zespołu klasztorów z XII wieku, składającego się m.in. z kilku kościołów, dzwonnicy wybudowanej nad źródłem oraz kruchty, całość otoczona murami obronnymi. W zespole klasztornym najważniejszą budowlą jest katedra z XIII w. Według gruzińskich historyków została tu pochowana Tamara, królowa Gruzji. Następnie przejazd do Sataplia, rezerwatu założonego w 1935 roku, gdzie zobaczyć można reliktowy las typu kolchidzkiego, w którym rosną m.in. buk, cis i bukszpan a także jaskinie krasowe, krater wygasłego wulkanu, skamieniałe odciski śladów dinozaurów. Zatrzymamy się także w Ananuri, aby zobaczyć fort z XVII w., znajdujący się na trasie tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej. Następnie przejazd do Gudauri, zimowego kurortu narciarskiego położonego 2000 m n.p.m z ponad 35 km tras zjazdowych. Kolacja i nocleg w otoczonym majestatem Kaukazu Gudauri.

7 dzień

GUDAURI – GERGETIS SAMEBA – TBILISI (Ś, O)
Po śniadaniu przejazd do wioski Gergeti, skąd jeepami udamy się do kościoła Świętej Trójcy (Gergetis Sameba) z XIV wieku. Przejedziemy wśród lasów, wiejskich gospodarstw, krętymi drogami, aby spotkać się z prawdziwie mistyczną potęgą Kaukazu. Po wschodniej stronie kościoła Świętej Trójcy znajduje się głęboka kotlina, w której leży miasto Kazbegi, natomiast po przeciwnej stronie góruje drzemiący wulkan Kazbek. Bez wątpienia kościół i okoliczne góry tworzą jeden z najwspanialszych widoków Kaukazu. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

8 dzień

TBILISI (Ś, K)
Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi, łączącego w sobie kulturę Europy i Azji. Zobaczymy Abanotubani – najstarszą część miasta, zwaną też „dzielnicą łaźni”, następnie świątynię Metechi, katedrę Sioni, jeden z najstarszych kościołów w Tbilisi, gdzie przechowywany jest krzyż św. Nino, jedna z najcenniejszych relikwii dla Gruzinów. Udamy się do Anchiskchati, najstarszego kościoła w Tbilisi zbudowanego w VI wieku. Przejdziemy aleją Rustaveliego, gdzie zobaczymy m.in. budynki: parlamentu gruzińskiego, opery, teatru. Po południu możliwość zakupów na największym targu staroci, nabycia rogów do wznoszenia toastów, lokalnego rękodzieła, obrazów. Pożegnalna kolacja w lokalnej restauracji z muzyką na żywo. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

9 dzień

TBILISI – WARSZAWA
Transfer na lotnisko i wylot z Tbilisi. Przylot do Warszawy i zakończenie imprezy.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK
ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.POLKATRAVEL.PL W
CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA
JEST ZABRONIONE.

ZA GRUZJĘ!

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Zobacz reportaż z poprzedniej wyprawy

Informacje praktyczne

Nie wiesz, która wyprawa jest dla Ciebie?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Skontaktuj się z nami